петок, 27 мај 2022
ПочетнаКАРИЕРАТие заработуваат повеќе од директорите на светските компании

Тие заработуваат повеќе од директорите на светските компании

Во претходната година, Тикток стана најпопуларната социјална мрежа во светот.

Оваа компанија придонесе за популаризација на своите корисници, кои денес заработуваат повеќе од извршните директори на познати американски компании, пишуваат странските медиуми.

Тикток ѕвездата Чарли Д’Амелио заработи неверојатни 17,5 милиони долари само во 2021 година. За споредба, платата на извршниот директор на ExxonMobil Дарен Вудс во 2020 година беше 15,6 милиони долари.

На третото место на листата на Форбс за најплатени луѓе на планетата е Кевин Џонсон, директорот на Старбакс, со 14,7 милиони долари годишно.

И нејзината сестра Дикси, втора по заработка на Тикток, исто така е успешен инфлуенсер, а заедничката плата на овие сестри е над 27 милиони долари.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП