понеделник, јануари 17, 2022
ПочетнаАВТОБИЗ„Citroen“ го претстави освежениот „C5 Aircross“ (ФОТО/ВИДЕО)

„Citroen“ го претстави освежениот „C5 Aircross“ (ФОТО/ВИДЕО)

Премиерата на „Citroen C5 Aircross“ се одржа во април 2017-та година на Саемот за автомобили во Шангај, но кросоверот со средна големина влезе на европскиот пазар дури во пролетта 2019-та година. Оттогаш, продаде над 260.000 единици, а сега доаѓа ажуриран верзија чија продажба ќе започне на почетокот на летото.

Copyright Julien Rocher @ Continental Productions

Промените во моделот се одразија и на надворешноста и на внатрешноста. Дизајнот на предниот дел е сериозно редизајниран, бидејќи кросоверот ја доби решетката на ладилникот со осветлување, сменети светла и изразено лого на „Citroen“, што го прави да изгледа посветло од неговиот претходник. Промените во изгледот вклучуваат и 18-инчни „Pulsar“ тркала и нова нијанса на „Eclipse Blue“.

Copyright William CROZES @ Continental Productions

Внатрешноста добива 10-инчен екран на допир, поради што вентилационите дефлектори се поместени одоздола. Графиката на контролната табла и распоредот на централната конзола се променети. Изборот на менувачот е заменет со минијатурен прекинувач, а сменет е и контролниот панел за избор на режими на возење (хибриден, електричен и спортски). Додадени се втора „USB“ порта и дополнителна преграда за складирање.

Copyright William CROZES @ Continental Productions

Кросоверот е опремен со истите седишта што се поставени кај моделите „C4“ и „C5 X“, бидејќи се поудобни од претходните. Предниот пар е опремен не само со греење, туку и со вентилација и масажа. Поскапите нивоа на опрема нудат нов тапацир „Alcantara“ и перфорирана кожа.

Copyright William CROZES @ Continental Productions

Технички ажурираниот „C5 Aircross“ не е променет. Кросоверот е базиран на платформата „EMP2“, но неговите димензии остануваат исти. „Citroen“ исто така не објави никакви вести меѓу моторите и менувачите. Пред фејслифтот, кросоверот беше достапен со 1,2-литарски бензински мотор со 3 цилиндри и 130 ks, како и хибридна верзија (plug-in) со 225 ks. Дизел верзијата има 4-цилиндричен мотор со 130 ks.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,751фановиЗаследи
2,158следбенициЗаследи
1,420следбенициЗаследи