29 мај, 2024
ПочетнаАВТОБИЗ„Skoda“ покажа како ќе изгледа новиот теренец

„Skoda“ покажа како ќе изгледа новиот теренец

Можеби сте заборавиле или мислевте дека претстојниот „Enyaq Coupe iV“ од „Skoda“ ќе го претстави првото „SUV“ купе во својата историја, но ќе ве потсетиме дека чешката марка веќе некое време ги нуди „Kodiaq GT“ и „Kamiq GT“ на кинескиот пазар.

Така, можеме со чиста совест да зборуваме за нивниот прв електричен сличен модел, што е одговор на „братучедот“ – „Volkswagen ID.5“.

Марката од Млада Болеслав е позната по своите исклучително практични автомобили, но овој тип на каросерија дефинитивно не е меѓу нив, поради наведната линија на покривот. „Enyaq Coupe iV“ го намалува волуменот на багажникот за 15 литри, но не мислиме дека ова ќе биде крајот на светот, бидејќи клиентите на автомобили сепак ќе имаат на располагање добри 570 литри. Но, ќе има некаков компромис за патниците од вториот ред.

И покрај горенаведените размислувања, добро ни е познато дека „Skoda“ ги следи каприците на пазарот и очигледно има потреба од сличен модел во нивната гама. Теренецот официјално ќе биде претставен на 31-ви јануари, а подоцна ќе биде достапен во продажните салони на марката во Европа. И дефинитивно изгледа доста привлечно, барем од претставените дизајнерски скици.

Додека конвенционалниот електричен кросовер „Enyaq“ има коефициент на отпор од 0,247, неговиот дериват на купе е намален на 0,234. Ова може да значи малку поголема километража кај моделите со идентични погонски системи. Новата верзија ќе биде 4 mm подолга, но интересно за 1 mm повисока од стандардниот модел.

Како што беше најавено на почетокот на минатата година, „Skoda Enyaq Coupe iV“ ќе биде достапен со електромотори од 177, 201 и 261 коњски сили, како и избор на батерии со капацитет од 62 или 82 киловат часови. Треба да очекуваме „RS“ верзија која е аналогна на „Volkswagen ID.5 GTX“ и неговите 300 „коњи“.

Пониските нивоа на опрема ќе бидат достапни со еден електромотор кој ќе ги движи задните тркала, додека помоќните верзии ќе имаат друг на предната оска, што ќе овозможи целосен погон 4х4 на теренецот. Наскоро се очекуваат целосни технички податоци, како и цените на динамичниот чешки модел.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП