понеделник, јануари 17, 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАБектеши: Цената на струјата нема да поскапи повеќе од 10%

Бектеши: Цената на струјата нема да поскапи повеќе од 10%

Поскапувањето на струјата нема да биде повеќе од 10%, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши.

„Согласно сите проекции, зголемување над 10% нема да има, се отфрлаат сите анализи, сите видувања и од експерти во областа на енергетиката и од политички партии, дека зголемувањето ќе биде 30, 40 па и 50%. Вистина е дека енергетските компании побараа поголемо покачување дури и до 100%, но ние како одговорна влада, како економски тим, имавме неколку состаноци и најдовме начин, се со цел да им излеземе во пресрет на граѓаните со што цената нема да се зголемува над 10%.“ изјави министерот за економија Крешник Бектеши при денешната посета на ски центарот Попова Шапка.

Бектеши додаде дека доколку енергетските компании работат правилно, во иднина не би требало да има зголемување на цената на струјата.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,751фановиЗаследи
2,158следбенициЗаследи
1,420следбенициЗаследи