понеделник, јануари 17, 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАТензии на светскиот пазар на пченица: Мелничарите се држат за глава, а...

Тензии на светскиот пазар на пченица: Мелничарите се држат за глава, а цените вртоглаво растат

Во светот се чувствуваат тензии околу цената на пченицата.

Големите компании кои се занимаваат со мелничарски бизнис се подготвени да платат 10 отсто повеќе за пченицата што се користи за печење леб. Ова не е доволно за извозниците, тие бараат многу повеќе, а залихите се мали.

Големите увозници се обидуваат да набават пченица со висока содржина на протеини, која освен за леб се користи и за производство на тестенини и други прехранбени производи, но тешко е да се добие бидејќи водечките производители се оштетени од неповолните временски услови.

Трговците се обидуваат да најдат алтернативни добавувачи, а цените вртоглаво растат. Последниот проблем влече корени од Австралија, која оваа сезона требаше да произведе рекордни 34,4 милиони тони пченица, но нивната пресметка беше уништена од дождот пред жетвата, со што се намали содржината на протеини.

Што се крие во вреќата?

-Глобалниот пазар на пченица драматично се промени во изминатите неколку недели – тврди трговецот кој ја испорачува на Блискиот Исток и Северна Африка, региони кои се во голема мера зависни од пченицата од Русија, САД и Австралија, водечките светски извозници.

Нерамномерниот квалитет на пченицата на крајот на сезоната на жетва е уништен поради фактот што еден тон послаб квалитет (ASW) беше само осум до 10 долари поевтин од поквалитетниот (APW) пред само неколку месеци.

Сега е поевтина за цели 47 долари – неделава се продаваше по цена од 318 долари за тон, додека откупувачите требаше да платат 365 долари за тон за поквалитетна пченица.

Во светот се чувствуваат тензии на пазарите со пченица. Цените на житариците, млекото и млечните производи се главниот двигател на поскапувањето на храната на светските берзи, на највисоко ниво во повеќе од 10 години, соопшти ФАО.

Вртоглаво високите цени предизвикаа тревога кај купувачите кои се уште не се целосно закрепнати од економските последици од пандемијата Ковид 19, а ги мачат и високите патарини.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,751фановиЗаследи
2,158следбенициЗаследи
1,420следбенициЗаследи