понеделник, јануари 17, 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАИталијанската економија оваа година би можела да порасне и до 6,4%.

Италијанската економија оваа година би можела да порасне и до 6,4%.

Италијанската економија најверојатно ќе се опорави од ефектите на пандемијата побрзо од претходно предвиденото, со раст од 6,4% оваа година. Тоа е според студијата на синдикатот „Confindustria“, цитирана од „Bloomberg“.

Силните перформанси во третиот квартал треба да овозможат раст на бруто домашниот производ во 2021-ва година од 6,3-6,4%, покажува студијата. Ова е далеку над владината прогноза од 6%.

Оваа стапка се очекува да се задржи дури и ако има забавување во четвртиот квартал поради недостиг на суровини и неизвесност поради евентуален нов бран на коронавирусот, забележа „Confindustria“.

Италија е една од земјите најтешко погодени од пандемијата, при што економијата на земјата се намали за речиси 9% во минатата година.

Според студијата, земјата треба да се врати на нивото на раст од пред кризата до првиот квартал од 2022-ра година. Според податоците, довербата на потрошувачите на синдикатот расте и нарачките се обновени.

Главната пречка за растот е растот на цените на енергијата, што е пречка за маржите на компаниите и ја намалува способноста на потрошувачите да трошат, наведуваат од „Confindustria“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,751фановиЗаследи
2,158следбенициЗаследи
1,420следбенициЗаследи