понеделник, јануари 17, 2022
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈА„TikTok“ тестира нова функција: Оставете бакшиш на вашиот инфлуенсер

„TikTok“ тестира нова функција: Оставете бакшиш на вашиот инфлуенсер

„TikTok“ започна да тестира опција која ќе им овозможи на креаторите на содржини да добиваат бакшиш од своите обожаватели.

Според краткото видео објавено на популарната социјална мрежа од Џера Бин, компанијата нема да го земе „својот дел од колачот“, туку сите пари ќе одат кај креаторите.

Имено, за да можат креаторите да се пријават за да ја добијат оваа опција, мора да бидат активни на платформата, да имаат најмалку 100.000 следбеници, да ја исполнуваат старосната граница на мрежата, но и нејзините услови за користење, пренесува „The Verge“.

Во овој момент, не е сосема јасно дали секој што ќе се пријави навистина ќе може да добива совети, но судејќи според друго видео објавено од Бин, „TikTok“ прилично брзо го решава процесот на пријавување, па нејзините обожаватели веќе можат да одат кај неа сметка и да кликнат на копчето „бакшиш“ за да и дадете некој долар.

„Секогаш размислуваме за нови начини да и донесеме вредност на нашата заедница и да го збогатиме искуството на „TikTok““, изјави портпаролот за „The Verge“. Треба да се напомене дека сите возрасни корисници можат анонимно да дадат бакшиш во износ од најмалку еден долар.

Порталот потсетува дека „Twitter“ ја воведе опцијата за давање бакшиш во септември, па корисниците на „Twitter“ веќе извесно време можат да испраќаат и примаат бакшиш во криптовалути, но и преку „Bandcamp“, „Cash App“, „Patreon“, „PayPal“ и „Venmo“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,751фановиЗаследи
2,158следбенициЗаследи
1,420следбенициЗаследи