понеделник, јануари 17, 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАПаника по пазарите, повторно се мешаат картите

Паника по пазарите, повторно се мешаат картите

Кога финансиските пазари веќе се чинеше дека се отпорни на короната, бранот на продажба ги погоди речиси сите видови средства во петокот.

Паднаа берзанските индекси, криптовалутите и пред се нафтата. Сигурно засолниште досега се златото и државните обврзници.

„Dow Jones“ падна за 2,5 отсто (или добри 900 поени) во петокот, најмногу оваа година, слично на франкфуртскиот „DAX30“, кој падна повеќе од четири отсто. Водечките берзански индекси редовно поставуваа нови рекорди оваа есен, Ковид-19 повеќе не беше тема, а овде-онде инвеститорите беа исплашени само од зголемената инфлација и поврзаната поголема веројатност дека ФЕД ќе почне да ја затегнува монетарната политика побрзо од очекуваното.

Веста дека е откриена нова верзија на коронавирусот во Јужна Африка, а потоа и во Белгија, која може да го заобиколи имунитетот, стави многу работи во нов контекст и повторно ги измеша картите.

Цените на државните обврзници значително се зголемија, намалувајќи ги нивните барани приноси, при што 10-годишните американски обврзници се нешто под 1,50 отсто. Интересно е што доларот во петокот загуби повеќе од еден процент во однос на еврото.

Инвеститорите побараа утеха делумно во благородни метали, при што златото првично поскапе за повеќе од процентен поен на повеќе од 1.800 долари за 31,1 грама за унца, а на крајот од денот повторно беше под таа граница. На неделна основа, цените на златото паднаа за речиси три отсто, бидејќи имаше голем песимизам на овој пазар во првата половина од неделата, бидејќи стана сè појасно дека гувернерот на ФЕД Џером Пауел (очигледно доби нов мандат) ќе почне да расте порано од очекуваните каматни стапки, веројатно веќе во јуни.

Иако, ако омикрон претставува сериозна закана, може да ја помести временската рамка за ограничување на монетарната политика на ФЕД, што пак ќе создаде нова реалност за инвеститорите.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,751фановиЗаследи
2,158следбенициЗаследи
1,420следбенициЗаследи