среда, јануари 19, 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈА"Газпром" ќе покрие третина од растот на светската потрошувачка на гас

“Газпром” ќе покрие третина од растот на светската потрошувачка на гас

„Газпром“ го зголеми производството на природен гас за 15,2 отсто или 58,8 милијарди кубни метри во десет и пол месеци годинава во споредба со истиот период во 2020 година.

Тоа ќе покрие повеќе од една третина од растечката светска потрошувачка на гас, објави денеска рускиот гасен холдинг.

„Повеќе од една третина од постепениот раст на потрошувачката на гас во светот ќе биде покриен со зголемување на производството на Газпром. Затоа, компанијата не само што го поддржува сигурното работење на рускиот сектор за гориво и енергија, туку дава и значаен придонес во глобалната енергија пазар“, велат од компанијата.

Според прелиминарните податоци, потрошувачката на природен гас во светот ќе се зголеми за 150 милијарди кубни метри на вкупно 4,2 трилиони кубни метри. Најголем раст на побарувачката е забележан во Русија, Кина и Европа, главните пазари на Газпром.

Рускиот гасен гигант најави и дека не планира да произведува гас од шкрилци, што, како што истакнува, има негативно влијание врз животната средина, бидејќи има докажани резерви на гас на конвенционалните наоѓалишта.

Гасот од шкрилци, кој се произведува со методот на хидраулично кршење на карпите, ќе се здобие со статус на „контаминиран“ извор на енергија како што расте важноста на еколошката агенда, смета Газпром.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,744фановиЗаследи
2,161следбенициЗаследи
1,419следбенициЗаследи