понеделник, јануари 17, 2022
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАПристигнуваат екрани кои можат да се извиткаат и истегнат

Пристигнуваат екрани кои можат да се извиткаат и истегнат

„Samsung Display“, одделот на јужнокорејскиот гигант задолжен за производство на дисплеи, претстави нов микросајт кој се фокусира на „OLED“ технологиите на компанијата.

Детали и фотографии од новите технологии за „OLED“ дисплеј за флексибилни телефони, лаптопи и други производи може да се најдат на страницата.

„Samsung“ своите флексибилни „OLED“ панели ги нарекува „Flex OLED“, а тие се поделени во пет подкатегории – „Flex Bar“, „Flex Note“, „Flex Square“, „Rollable Flex“ и „Slidable Flex“.

„Flex Bar OLED“ екраните се дизајнирани за флексибилни телефони во формат на преклопување, како што е „Galaxy Z Flip3“, додека „Flex Square OLED“ е наменет за флексибилни модели како што е „Galaxy Z Fold3“. „Flex Note OLED“ се дизајнирани за лаптопи со светол екран.

Лизгачкиот „Flex OLED“ може да се користи на уреди со лизгачки екран и растеглив, додека „Rollable Flex OLED“ може да се користи на уреди со извртени екрани.

„Samsung“ моментално нема производи кои користат „Slidable Flex“ или „Rollable Flex“ технологии, малиот се очекува наскоро да објави уреди со ваков тип на „OLED“ екрани.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,751фановиЗаследи
2,158следбенициЗаследи
1,420следбенициЗаследи