петок, јануари 21, 2022
ПочетнаСПОРТБИЗАТП: Ѓоковиќ 2.900 поени пред Медведев

АТП: Ѓоковиќ 2.900 поени пред Медведев

Новак Ѓоковиќ продолжи да го подобрува сопствениот рекорд. Ѓоковиќ ја започна 348.недела на првото место на АТП листата. Бодовното салдо го зголеми и покрај поразот во полу-финалето на Завршниот мастерс во Торино.

Ѓоковиќ, во Торино забележа три победи, освои 600 бодови, сега на врвот има 11.540 бодови. Медведев ја намали разликата за 400 бода во однос на Ѓоковиќ. Рускиот тенисер, не успеа да ја одбрани титулата на Завршниот мастерс.

Победникот во Торино, Александар Зверев му се доближи на Медведев, ја намали разликата за 800 бода.

АТП листа, Топ 10:

1. Новак Ѓоковиќ (Србија) 11.540
2. Данил Медведев (Русија) 8.640
3. Александар Зверев (Германија) 7.840
4. Стефанос Циципас (Грција) 6.540
5. Андреј Рубљов (Русија) 5.150
6. Рафаел Надал (Шпанија) 4.875
7. Матео Беретини (Италија) 4.568
8. Каспер Руд (Норвешка) 4.160
9. Хубер Хуркач (Полска) 3.706

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП