петок, 27 јануари 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТЏо Бајден повторно ги презеде овластувањата, но засега останува во болница

Џо Бајден повторно ги презеде овластувањата, но засега останува во болница

Американскиот претседател, Џо Бајден, го продолжи своето претседателствување по краткиот трансфер на власта на потпретседателката Камала Харис – првата жена во историјата на САД што ја извршуваше претседателската функција.

Американскиот претседател, кој беше подложен на анестезија поради рутинска колоноскопија, разговараше со Камала Харис и со шефот на кабинетот.

„Тој беше добро расположен и повторно ја презеде функцијата“, напиша портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки, на „Твитер“. Таа прецизира дека Џо Бајден моментно престојува во болница во близина на Вашингтон, каде што продолжува со рутинските прегледи.

Деталите за здравствената состојба на претседателот ќе бидат објавени подоцна во текот на денот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП