понеделник, јануари 17, 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈА„Еве што ќе правиме со 6,6 милијарди“ - а Маск (засега) не...

„Еве што ќе правиме со 6,6 милијарди“ – а Маск (засега) не одговара

Директорот на Светската програма за храна (WFP) на Обединетите нации претстави план како да се потрошат 6,6 милијарди долари за борба против гладта во светот.

Тоа е директен одговор на првиот човек на Тесла, Илона Маск, кој неодамна рече дека ќе ги продаде акциите на неговата компанија за да финансира таков план доколку WFP може да опише „точно“ како тоа би функционирало.

Дејвид Бисли, директор на програмата за храна на ОН и поранешен републикански гувернер на Јужна Каролина, објави во резиме од 1.000 зборови како тоа би изгледало. Тој го предлага следново: ОН ќе дистрибуираат 6,6 милијарди американски долари во оброци и ваучери за да нахранат повеќе од 40 милиони луѓе во 43 земји „на работ на гладување“ – би спречило она што тој го нарекува „неочекувана катастрофа“.

Во документот објавен од Бизли, WFP предлага да се издвојат 3,5 милијарди американски долари за директно купување и испорака на храна, 2 милијарди американски долари „за ваучери за готовина и храна (вклучувајќи такси за трансакции)“ и да се потрошат уште 700 милиони долари за управување со нови програми за храна кои се „прилагодени на условите во земјата“ и обезбедуваат „помошта да стигне до најранливите“, пишува CNN.

Други 400 милиони долари ќе бидат искористени за „управување со операциите, администрацијата и одговорноста“ и за координирање на синџирот на снабдување.

„Светот е во пламен. Предупредив на бурата која се спрема поради ковидот, конфликти, климатски шокови и сега, зголемени трошоци за снабдување. Оваа криза со глад е итна, без преседан и може да се избегне“, рече Бисли на Твитер, обраќајќи му се на Маск. кој моментално е најбогатиот човек во светот со нето богатство од приближно 288 милијарди долари.

Бисли додаде дека се подготвени да разговараат со основачот на Тесла, но и со секој друг кој е сериозен за спасување животи.

Одговорот на Маск на ова се уште не е пристигнат.

Да потсетиме, дијалогот меѓу Маск и Бизли започна со интервју за Си-Ен-Ен минатиот месец во кое Бисли побара од милијардерите веднаш, еднаш засекогаш, да помогнат во борбата против гладта во светот, особено споменувајќи ги двата најбогати луѓе во светот – Илон Маск и основачот на Амазон Џеф Безос.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,751фановиЗаследи
2,158следбенициЗаследи
1,420следбенициЗаследи