среда, јануари 19, 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАПоморскиот транспорт на ЕУ пропадна во 2020-та година

Поморскиот транспорт на ЕУ пропадна во 2020-та година

По рекордната 2019-та година, бројот на патници во поморскиот транспорт на Европската унија е преполовен, покажуваат податоците на Евростат.

Статистиката покажува дека во 2008-ма година имало раст на патници кои се качувале или слегувале во европските пристаништа, но во следните години имало благ пад.

Меѓутоа, во 2019-та година, патниците што минуваат низ европските пристаништа достигнаа 419 милиони, или 2,3% повеќе од 2008-ма година. За жал, пандемијата и транспортните ограничувања го прекинуваат трендот и ги намалуваат патниците за речиси 45% на 231 милион во 2020-та година.

Еден од најголемите падови го забележува Словенија – во 2020-та година пристаништата во земјава опслужувале само 119 патници. Над 90% е намалувањето на патниците кои се опслужуваат за Белгија и Кипар, за што сведочат податоците на Евростат. Генерално, Бугарија и Литванија бележат најмал пад на овој показател – соодветно за 26,4% и 10% во однос на нивоата во 2019-та година.

Патниците со патнички бродови се намалени за повеќе од 93% до 1,3 милиони, но севкупно овие патници сочинуваат мал дел од сите оние кои се опслужуваат во европските пристаништа.

Најпрометните пристаништа во ЕУ се во Италија и Грција – заедно опслужуваат околу 42% од сообраќајот во ЕУ. И покрај пријавениот пад минатата година, најголемото пристаниште во заедницата останува Месина (Италија) со 7,7 милиони опслужени патници во минатата година. За споредба, во 2019-та година се приближија до 12 милиони.

Второто по големина пристаниште во ЕУ минатата година беше Реџо ди Калабрија (7,5 милиони патници), потоа Палука, лоциран на грчкиот остров Саламис и Перама (Грција) со по 5,7 милиони патници. Поради кризата, пристаништето Пиреја се повлекува од третата позиција во ЕУ и сега е на седмото место со опслужени околу 4,5 милиони патници.

Во 2019-та година, данските пристаништа беа на трето место со вкупно 31 милион патници, а потоа следат Хрватска (18,8 милиони) и Германија (16,4 милиони).

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,744фановиЗаследи
2,161следбенициЗаследи
1,419следбенициЗаследи