петок, јануари 21, 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАБиткоинот падна под 60.000 долари, па благо се опорави

Биткоинот падна под 60.000 долари, па благо се опорави

Најголемата светска криптовалута по пазарна вредност, биткоин, денеска падна под 60.000 долари, јавува Ројтерс.

Ова е прв пат од 1 ноември вредноста на биткоинот да се спушти под наведеното ниво.

Според најновите достапни податоци од платформите за тргување, цената на биткоинот потона на дневна основа за 5,9 отсто на 59.883,85 долари.

Биткоинот моментално (12.40 часот) вреди околу 60.600 долари.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП