петок, јануари 21, 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТБугарија и Грција меѓу земјите со најмногу новозаразени во Европската Унија

Бугарија и Грција меѓу земјите со најмногу новозаразени во Европската Унија

Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) предупреди дека во Европската Унија продолжува да се влошува епидемиолошката состојба поради Ковид-19, а во десет земји ситуацијата ја оцени како многу загрижувачка.

Од 27-те членки на Унијата, Белгија, Полска, Холандија, Бугарија, Хрватска, Чешка, Естонија, Грција, Унгарија и Словенија се земји во кои ситуацијата е многу загрижувачка, соопшти ЕЦДЦ.

Со 472.800 заразени на ден оваа недела ширум светот, стапката на зараза расте четврта недела по ред.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП