понеделник, јануари 17, 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАКој колку должи – УЈП ја објави најновата Листа на должници

Кој колку должи – УЈП ја објави најновата Листа на должници

Управата за јавни приходи ја објави Листата на должници бр.11/2021 за долгови доспеани до 31.07.2021 и неплатени до 31.10.2021 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини.

На Листата на должници бр.11/2021 објавени се 1.805 должници – правни лица (повеќе за 53 од претходната листа) и 3.088 физички лица (повеќе за 112 од претходната листа).

Вкупно објавениот нето долг во Листата бр.11/2021 изнесува 8.941.382.088 денари, повеќе за 317.011.566 денари од претходната листа.

Нето-долгот за даноци и придонеси изнесува 8.714.880.314 денари (повеќе за 314.835.348 денари од претходната листа), додека долгот за царински давачки е 226.501.774 денари (повеќе за 2.176.218 денари од претходната листа).

Комплетната Листа на должници можете да ја погледнете тука.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,751фановиЗаследи
2,158следбенициЗаследи
1,420следбенициЗаследи