петок, јануари 21, 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАНов рекорд на биткоинот, надмина 67.000 долари

Нов рекорд на биткоинот, надмина 67.000 долари

Вредноста на најголемата криптовалута во светот, биткоин ноќеска надмина 67.000 долари, што е нов историски максимум.

Вечерва е забележан пораст од 2,3%, а во моментот се тргува над 68.000 долари..

Растот е последица на неодамнешното пошироко закрепнување на криптовалутите, што ја зголеми вкупната пазарна вредност на дигиталните валути на над 3 трилиони долари.

Биткоинот скокна повеќе од 100 отсто оваа година, а само во октомври порасна за повеќе од 30 отсто.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП