среда, јануари 19, 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСветските цени на храната на највисоко ниво во последните 10 години

Светските цени на храната на највисоко ниво во последните 10 години

Светските цени на храната пораснаа трет месец по ред во октомври и достигнаа нов десетгодишен рекорд, повторно предводени од растот на цените на житото и растителното масло, објави денеска Агенцијата за храна на ОН.

Индексот на цените на храната на Организацијата за храна и земјоделство (ФАО), кој ги следи меѓународните цени на прехранбените производи со кои најмногу се тргува во светот, во просек изнесува 133,2 поени за минатиот месец во споредба со ревидираните 129,2 за септември.

Бројката во септември претходно беше 130,0.

Октомвриската статистика е највисока во однос на овој индекс од јули 2011 година. На годишна основа индексот во октмоври се зголемил 31,3 отсто.

Цените на земјоделските производи драстично пораснаа минатата година поради доцнењата во жетвата и високата побарувачка.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,744фановиЗаследи
2,161следбенициЗаследи
1,419следбенициЗаследи