среда, јануари 19, 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАНови рекорди на Волстрит

Нови рекорди на Волстрит

На Вол Стрит во вторникот, берзанските индекси достигнаа нови највисоки нивоа во историјата додека инвеститорите ги чекаат одлуките на лидерите на американската централна банка за намалување на монетарните стимулации.

„Dow Jones“ зајакна за 138 поени, или 0,39 отсто, на 36.052 поени, додека S&P 500 порасна за 0,37 отсто, на 4.630 поени, а индексот „Nasdaq“ порасна за 0,34 отсто, на 15.649 поени.

„Dow Jones“ достигна рекордно високо ниво трет ден, а „S&P 500“ и „Nasdaq“ индексот четврти ден по ред бидејќи кварталните деловни резултати на компаниите беа подобри од очекуваното.

Досега, приближно 320 компании во индексот „S&P 500“ објавија резултати, при што околу 82 проценти остварија поголема заработка од проценетата.

Затоа, аналитичарите сега проценуваат дека заработката на компаниите и банките во индексот „S&P 500“ пораснала за 40,2 отсто во третиот квартал во однос на истиот период лани, додека на почетокот на октомври очекувале раст од 29,4 отсто.

В среда инвеститорите ќе се фокусираат на одлуките и пораките на челниците на американската централна банка по нивната редовна дводневна седница.

Се очекува лидерите на ФЕД да го одобрат планот за намалување на програмата за откуп на обврзници од 120 милијарди долари месечно, што ја поддржа ликвидноста, а со тоа и растот на пазарот на капитал од почетокот на пандемијата на коронавирусот.

Инвеститорите внимателно ќе ги следат пораките во врска со клучните каматни стапки и инфлацијата. Повеќето аналитичари веруваат дека ФЕД ќе почне да ги зголемува каматните стапки во втората половина на следната година и би можел да ги зголеми двапати.

Останува да се види како пазарот ќе реагира на пораките на ФЕД со оглед дека лабавата монетарна политика е клучна за растот на индексот „S&P 500“ од почетокот на годината за околу 23 отсто.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,744фановиЗаследи
2,161следбенициЗаследи
1,419следбенициЗаследи