среда, јануари 19, 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАЦените на гасот во Европа се зголемија за повеќе од пет отсто

Цените на гасот во Европа се зголемија за повеќе од пет отсто

Цените на гасот во Европа се зголемија за повеќе од пет отсто, покажуваат податоците на берзата „ICE“.

На отворањето на тргувањето, фјучерсите за декември во холандскиот центар TTF (најликвидниот центар во Европа) се продаваа за 821,6 долари за илјада кубни метри, а потоа паднаа на речиси 810 долари, но повторно пораснаа.

Максимумот на почетокот на трговската сесија беше 853,5 долари, а до 8:20 часот цената достигна 831,2 долари – 5,6 отсто повеќе од претходниот ден.

Цените вчера се движеа помеѓу 740 и 890 долари

Вчера, сепак, цената на гасот падна на 740 долари за прв пат од средината на септември, а потоа порасна на 890 долари и се задржа на 816,8 долари до крајот на тргувањето. Просечната цена беше 787 долари за илјада кубни метри.

Европскиот пазар на гас врие веќе неколку месеци. Уште на почетокот на август, фјучерсите се тргуваа по 515 долари за илјада кубни метри, но до крајот на септември тие ја зголемија цената повеќе од двојно, а на 6-ти октомври скокнаа на историски максимум од 1937 година. Потоа следеше пад, но цените остануваат високи.

Експертите го објаснуваат растот на цените на малата пополнетост на европските капацитети за складирање гас, ограничената понуда на добавувачи и големата побарувачка за течен природен гас во Азија.

Падот на цените во последните денови се припишува на наредбата на рускиот претседател Владимир Путин до Газпром да почне да ги полни магацините во Европа.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,744фановиЗаследи
2,161следбенициЗаследи
1,419следбенициЗаследи