среда, јануари 19, 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАЦените на нафтата пораснаа седма недела по ред, до нови највисоки нивоа...

Цените на нафтата пораснаа седма недела по ред, до нови највисоки нивоа во последните неколку години

Цената на барел нафта на лондонскиот пазар порасна минатата недела, седми пат по ред, достигнувајќи ново ниво за три години, бидејќи се очекува побарувачката да продолжи да зајакнува, додека понудата е ограничена.

Цената на барелот на лондонскиот пазар порасна за 1 отсто минатата недела, на 85,53 долари, и во еден момент достигна 86,10 долари, новото највисоко ниво во последните три години.

На американскиот пазар барелот порасна за 1,7 отсто на 83,76 долари, ново највисоко ниво од октомври 2014 година.

Поддршка на цената е обезбедена од растот на побарувачката на нафта, но и други извори на енергија поради закрепнувањето на светската економија од кризата со корона, додека најголемите производители на „црното злато“ имаат релативно ограничено производство.

Покрај тоа, цените растат поради стравувањата од недостиг на јаглен и гас во Кина, Индија и Европа, што поттикна пораст на цените на овие извори на енергија. Како резултат на тоа, некои производители на електрична енергија се префрлија од гас на поевтина нафта за греење и дизел.

Кина минатата недела објави дека ќе интервенира за да го запре зголемувањето на цените на јагленот и да обезбеди снабдување со електрична енергија во пресрет на зимата.

И покрај зголемената побарувачка, на почетокот на октомври Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници, предводени од Русија, одлучија да го зголемат производството за само 400.000 барели дневно во ноември, како што беа договорени летово.

„Цените исто така може да се зголемат на многу краток рок бидејќи инвеститорите немаат поттик да продаваат, со оглед на глобалниот недостиг од снабдување со енергија и фактот дека ОПЕК + само гледа што се случува“, објаснува Луиз Диксон од Ристад.

Американскиот пазар, исто така, беше поттикнат минатата недела со податоците од Министерството за енергетика дека залихите на сурова нафта во центарот на Кушино паднаа на 31,2 милиони барели, што е најниско ниво од октомври 2018 година.

„Побарувачката во САД за бензин се чини дека доживува лошо лето“, заклучуваат аналитичарите на PVM, посочувајќи на најголемата побарувачка во овој период од годината од 2007 година, и покрај високите цени на бензинските пумпи.

Цената на барелот на лондонскиот пазар порасна за повеќе од 50 отсто од почетокот на годината, благодарение на закрепнувањето на побарувачката на нафта поради закрепнувањето на економиите, но и на одржувањето на производството на ОПЕК под нивото пред пандемијата.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,744фановиЗаследи
2,161следбенициЗаследи
1,419следбенициЗаследи