четврток, 8 декември 2022
ПочетнаЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕОва се 20-те најтивки градови во светот

Ова се 20-те најтивки градови во светот

Постојат неколку фактори кои влијаат на изборот на ново место за живеење.

Некои бараат пристапност и изобилство на активности на отворено што ги нуди малиот град, додека други се подготвени да платат повеќе за придобивките од животот во метрополата.

И за оние кои само бараат душевен мир, „Icelandair“ спроведува студија која ги анализира факторите како што се загадувањето на воздухот, метежот и нивото на среќа за да се утврди кои градови во светот им нудат на своите жители најрелаксирачка средина.

Водечката авиокомпанија на Исланд ја започна студијата откако студијата на Американската психолошка асоцијација го откри длабокото влијание на пандемијата врз човечката психа.

Според неговите резултати, 46% од возрасните во генерацијата „Z“ веруваат дека нивното ментално здравје е влошено од почетокот на пандемијата, како и 33% од генерацијата „X“, 31% од милениумците, 28% од бејби-бумерите и 9% од постарите.

Бидејќи средината во која живееме игра голема улога во нашето ментално здравје, „Icelandair“ ја спроведува оваа студија за да ги насочи луѓето кон градовите што можат да им понудат повеќе душевен мир. Користејќи разни ресурси за проценка на локации низ целиот свет, авиокомпанијата ги прави првите 20 најопуштени градови на планетата, пренесува „T+L“.

На прво место е Берген, Норвешка, кој се рангира високо поради многу ниските нивоа на метеж (13%), ниското ниво на загадување на воздухот и бучава (25%) и високиот просечен животен век од 83 години.

Домот на најголемиот градски парк во светот, Перт, Австралија, е на второ место, потоа Рејкјавик, Исланд, кој е високо ценет делумно поради неговата локација, опкружен со природна убавина.

Во рангирањето, Австралија е силна со Бризбејн, Мелбурн и Сиднеј, или вкупно четири градови во првите 20, додека три градови во Нов Зеланд се на листата. Исто така, три американски градови наоѓаат место во рангирањето – Далас, Хјустон и Вашингтон.

Еве ги првите 20 најтивки градови во светот:

Берген, Норвешка

Перт, Австралија

Рејкјавик, Исланд

Хелсинки, Финска

Велингтон, Нов Зеланд

Цирих, Швајцарија

Бризбејн, Австралија

Мелбурн, Австралија

Стокхолм, Шведска

Окленд, Нов Зеланд

Осло, Норвешка

Сиднеј, Австралија

Копенхаген, Данска

Тел Авив, Израел

Крајстчерч, Нов Зеланд

Торонто, Канада

Сан Хозе, Костарика

Далас, САД

Хјустон, САД

Вашингтон, округот Колумбија, САД.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП