среда, јануари 19, 2022
ПочетнаКОРОНАШведска, Данска и Финска ќе престанат да ја користат вакцината на „Модерна“...

Шведска, Данска и Финска ќе престанат да ја користат вакцината на „Модерна“ за мажи под 30 години

Финска ќе ја прекине употребата на вакцината на „Модерна“ против Ковид-19 кај мажи родени 1991 година и подоцна, откако беа пријавени ретки кардиоваскуларни несакани ефекти, објави денеска финскиот Институт за здравје и социјална заштита.

Шведските и данските здравствени власти вчера објавија дека ќе престанат да ја користат вакцината на „Модерна“ за помлади лица и деца.

Норвешка веќе ја користи вакцината на „Фајзер“ за сите деца, а сега се препорачува и за мажи на возраст под 30 години.

Нордиските земји својата одлука ја засноваа на необјавена нордиска истражувачка студија која вклучува податоци од Финска, Шведска, Норвешка и Данска.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,744фановиЗаследи
2,161следбенициЗаследи
1,419следбенициЗаследи