среда, јануари 19, 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАНафтата ќе поскапе до 100 долари за барел

Нафтата ќе поскапе до 100 долари за барел

Цените на нафтата се искачија на повеќегодишен максимум откако групата зад највлијателните производители одлучи да не го зголеми производството, пишува „CNBC“.

Ова е причината зошто некои набљудувачи на пазарот очекуваат цената на суровината да порасне до 100 долари за барел.

ОПЕК и партнерите одлучија да не го сменат претходно усвоениот план за зголемување на производството за 400.000 барели дневно заклучно со ноември.

За време на неформалните состаноци пред состанокот, најголемите производители разговараа за зголемување на производството за 800.000 барели дневно за да се спротивстават на високите цени.

Нафтата од типот Брент вчера порасна на 82,60 долари за барел, или 1,65% во однос на претходниот ден. Лесната сурова нафта (WTI) додаде 1,75% на 78,98 долари за барел.

Фјучерсите на Брент достигнаа тригодишен максимум, додека вредноста на „WTI“ се искачи на близу седумгодишниот максимум.

Од почетокот на 2021-ва година, двата пораснаа за околу 60%.

Сегашното зголемување од 400.000 барели дневно ќе остане во сила најмалку до април 2022-ра година, како што беше договорено во јули оваа година.

„Пазарот е полн со оптимизам. Прашањето е дали овој оптимизам е оправдан или не“, рече Тамаш Варга, виш аналитичар во „PVM Oil Associates“.

Побарувачката за нафта закрепна многу побрзо отколку што очекуваа набљудувачите на пазарот по страдањето од пандемијата со Ковид-19. Од друга страна, снабдувањето со нафта доживеа тешкотии поради сезоната на урагани и намалените инвестиции во секторот за време на пандемијата.

Варга е на мислење дека сѐ уште постои потенцијал за благодарност, бидејќи наскоро ќе се појави зима на Северната хемисфера, што ќе значи дополнителна побарувачка за суровината.

100 долари за барел?

Американскиот претседател Џо Бајден побара ОПЕК да го зголеми производството за да се справи со зголемувањето на цените на горивата. Тековните вести доаѓаат во услови на зголемена инфлација, што може да го попречи економското закрепнување од пандемијата на коронавирусот.

Имаше слични повици од друг голем потрошувач, Индија.

Досега, ОПЕК успеа да го зголеми производството за само половина од предложените 400.000 барели во август, откако беа објавени последните податоци. Ова се должи на прекини во производството во Ангола и Нигерија. Доколку во наредните месеци овој принос не порасне, можно е да се видат уште повисоки цени до крајот на годината.

Пред само еден месец, анализата на „Bank of America“ вели дека нафтата може да порасне до 100 долари за барел. Ова може да се случи поради пониски од очекуваните температури во зима, што ќе ја зголеми побарувачката на нафта.

Аналитичарите на „Goldman Sachs“ неодамна ја зголемија прогнозата за цената на крајот на 2021-ва година од 80 на 90 долари за барел.

Енергетските аналитичари од „Eurasia Group“ сметаат дека проблемите околу кинеската компанија „Evergrande“, зголемената инфлација и новиот бран на Ковид-19, исто така, ќе бидат важни и цените на нафтата ќе паднат во следните 12 месеци.

Оттаму, тие прогнозираа цени од 75 долари за Брент на крајот на 2021-ва година и 67 долари за една година подоцна.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,744фановиЗаследи
2,161следбенициЗаследи
1,419следбенициЗаследи