петок, 7 октомври 2022
ПочетнаАВТОБИЗ„Chevrolet“ изненади со новата „Corvette Z06“ (ВИДЕО)

„Chevrolet“ изненади со новата „Corvette Z06“ (ВИДЕО)

Американскиот производител „Chevrolet“ вети дека ќе ја претстави новата „Corvette Z06“, моделот за 2023-та година, на 26-ти октомври. Тогаш треба да станат познати сите детали за суперавтомобилот, но изненадувачки компанијата покажа фотографии од него без камуфлажа.

Купето со средно поставен мотор импресионира со својот агресивен изглед. Сепак, го нема огромното задно крило со кое беа опремени претходно тестираните тест -прототипови на моделот. Неговото отсуство покажува дека најверојатно ќе биде дел од дополнителен пакет што „Chevrolet“ ќе им го понуди на своите клиенти.

Се претпоставува дека суперавтомобилот ќе користи 5,5-литарски V8 мотор со рамно коленесто вратило и двојни брегасти вратила.

Ова е верзија на моторот користен во тркачкиот автомобил „C8.R“, кој е сликан до новиот „Z06“. Моторот ќе развива 617 ks, кои ќе бидат насочени кон пакетите со менувач „Tremec“.

Последната фотографија го дава првиот јасен изглед на надворешноста на автомобилот, откривајќи некои детали од каросеријата, како и уникатните тркала. Сѐ под предниот дел на хаубата изгледа поинаку – нов отвор на решетката, редизајниран отвор за воздух и поагресивен преден сплитер. Страничните доводи за воздух се исто така различни, бидејќи не се засилени со нов дел од прагот на вратата.

Повеќе детали ќе бидат достапни кон крајот на октомври, но фактот дека „Chevrolet3 ја идентификува „Corvette Z06“ како модел за 2023-та година, сугерира дека автомобилот нема да се појави наскоро во изложбените салони на дилерите на марката. Ова најверојатно ќе се случи на крајот на 2022-ра година.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП