петок, јануари 28, 2022
ПочетнаКОРОНАИзраелски експерти: Третата доза на вакцина значително го намалува ризикот од инфекција

Израелски експерти: Третата доза на вакцина значително го намалува ризикот од инфекција

Третата доза на вакцината против Ковид-19 на компанијата „Фајзер“ значително ја подобри заштитата од инфекција и сериозни болести кај луѓе на возраст од 60 години и постари во Израел во споредба со оние кои примиле два дози, покажаа наодите објавени од Министерството за здравство.

Податоците беа презентирани во четвртокот на состанокот на министерскиот панел експерти за вакцинација.

Соборувајќи ги статистиките на израелскиот институт „Гертнер“ и Институтот КИ, претставници на министерството соопштија дека кај луѓето на возраст од 60 години и повеќе, заштитата од инфекција обезбедена 10 дена по третата доза била четири пати поголема отколку по две дози.

Третата доза на вакцина за постари од 60 години, по 10 дена понудила пет до шест пати поголема заштита во однос со сериозни болести и хоспитализација. Таа возрасна група е особено ранлива на Ковид-19 и во Израел беше првата што беше инокулирана кога започна вакцинацијата кон крајот на декември.

Министерството за здравство соопшти дека во последните недели имунитетот е намален со текот на времето и за постарите и за помладите луѓе. Повеќето вакцинирани луѓе кои тешко се разболеа во Израел беа над 60 години и со основни здравствени состојби.

Израел започна со примена на трета доза за лица над 60-годишна возраст на 30 јули. Во четвртокот, ја намали возраста на 40 години, и беа вклучени и бремените жени, наставниците и здравствените работници под таа возраст. Третите дози се даваат само на оние кои ја примиле втората доза пред најмалку пет месеци.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП