четврток, 7 јули 2022
ПочетнаКОРОНАШпанија планира да произведе сопствена вакцина против „Ковид-19“ во 2022 година

Шпанија планира да произведе сопствена вакцина против „Ковид-19“ во 2022 година

Шпанската здравствена агенција го одобри првиот круг клинички испитувања за вакцина против Ковид-19 развиена од шпанската компанија Хипра, која би можела да се појави на пазарот во 2022 година, објави шпанскиот премиер Педро Санчез.

Првичното тестирање ќе се спроведе на доброволци на возраст меѓу 18 и 39 години во болниците во Шпанија за да се тестира безбедноста и ефективноста на вакцината. Тоа ќе биде првиот тест за човечка вакцина против ковид во Шпанија.

Фармацевтската компанија Хипра, со лаборатории во Шпанија и Бразил, рече дека може да произведе до 400 милиони дози во 2022 година и 1,2 милијарди дози во 2023 година.

Шпанската здравствена агенција (АЕМПС) штотуку одобри клиничко испитување за шпанска вакцина против ковид, рече Санчез на прес -конференција на Канарскиот остров Ланзароте.

„Не е познато кога ќе започнат првите тестови“

AEMPS е под јурисдикција на шпанското Министерство за здравство. Се уште не е познато кога ќе започнат првите тестови бидејќи здравствените центри допрва треба да спроведат избор на волонтери.

Санчез и министерката за здравство Каролина Даријас ја посетија фабриката Хипра во април, сакајќи да видат од прва рака како напредува вакцината. Доколку тестовите се успешни, фармацевтската компанија има намера да започне со производство на крајот на оваа година.

„Прво, потребно е да се почекаат резултатите од тестот за да се донесе конечен заклучок за оваа вакцина. Клиничките испитувања се дел од процесот низ кој мора да поминат сите вакцини за да се утврди нивниот квалитет, безбедност и ефикасност “, рече шпанското Министерство за здравство. „Само по тестирање и доколку ги исполнува сите регулаторни стандарди, вакцината ќе биде одобрена за комерцијална употреба“, се додава во соопштението.

По тестирањето, Европската агенција за лекови (ЕМА) треба да даде свое мислење и одобрување за употреба на оваа вакцина во ЕУ. Исто така, услов е да се користи во Шпанија.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП