четврток, 6 октомври 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈА„Копачите“ на биткоин се насочуваат кон нуклеарната енергија

„Копачите“ на биткоин се насочуваат кон нуклеарната енергија

Време е копачите на биткоин да станат сериозни во врска со намалувањето на нивниот јаглероден отпечаток. Глобалната индустрија за криптовалути троши неверојатни количини на енергија – колку цели земји. Рударењето со биткоин во моментов се наоѓа меѓу Колумбија (земја со 50 милиони жители) и Бангладеш (со население од 163 милиони жители) во однос на потрошувачката на енергија.

Биткоин мрежите сочинуваат неверојатни 0,32% од глобалната потрошувачка на енергија и неверојатни 0,13% од вкупните годишни емисии на јаглерод, пишува „Oilprice“.

Процесот на „копање“ на биткоини, иако е виртуелен, бара огромна количина на ресурси поради големата моќ потребна за извршување на комплексни пресметковни операции во основата на блокчејн технологијата.

Биткоинот моментално се издвојува по својата огромна потрошувачка на енергија во споредба со другите криптовалути, не само затоа што е повеќе од двапати поголема од следната најтргувана криптовалута, туку и затоа што го користи софистицираниот алгоритам „SHA-256“ за да го произведе.

Во последниве месеци, биткоинот се соочи со голем број негативни извештаи во медиумите поради растечкиот отпечаток на јаглерод. Бил Гејтс рече дека криптовалутата е некомпатибилна со глобалната борба против климатските промени во интервју за „New York Times“. Дури и Илон Маск, кој беше најголемиот и најпознат бранител на токенот, одби да понуди електрични автомобили за биткоините сè додека криптовалутата не „стане зелена“.

Сега, кога притисокот е зголемен, многу копачи на биткоини бараат нови и позелени начини за „рударење“. Иако 39% од потрошувачката на енергија на биткоин е покриена со обновлива енергија, претежно хидроенергија, копачите ќе треба да сторат повеќе за да ја поддржат борбата против глобалното затоплување.

Некои рудари одговорија на критиките создавајќи специјални капацитети за извлекување на атмосферски емисии како нуспроизвод на производството на природен гас. Оваа форма на производство на енергија не само што е практично бесплатна, туку исто така спречува штетни гасови од стаклена градина да стигнат до атмосферата. Но, иако природниот гас не е толку загадувачки како нафтата или јагленот, неговата континуирана употреба сепак претставува директна закана за борбата против климатските промени, се вели во извештајот на ООН.

Па, кои јаглерод-неутрални опции би биле одржливи за да се задоволат огромните енергетски потреби на криптовалутата? Одговорот може да лежи во нуклеарната енергија.

Голем број региони во САД во моментов се подготвуваат да ги прошираат своите нуклеарни капацитети, додека многу компании за рударство на биткоини се свртуваат кон атомот како нов извор на енергија. „Energy Harbor“ и „Standard Power“, на пример, соработуваат за обезбедување нуклеарна енергија на новиот центар за рударење на биткоини во Кошоктон, Охајо. Во меѓувреме, „Compass Mining“ потпиша 20-годишен договор со калифорниската „Okla“, која ќе снабдува енергија директно за производство на токени.

Додека нуклеарната енергија веројатно нема да стане главен извор на гориво за копачи на биткоини низ целиот свет, воведувањето на повеќе форми на производство на декарбонизирана енергија во крипто-индустријата е добра вест за сите.

Криптовалутите нема да исчезнат наскоро, но исто така и глобалното затоплување. Проширувањето на овој прв бран масивни крипто средства веројатно ќе даде долгорочен поттик во однос на енергијата.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП