14 јули, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТОрбан ги „штити малолетниците од хомосексуалната пропаганда“ - што значи тоа?

Орбан ги „штити малолетниците од хомосексуалната пропаганда“ – што значи тоа?

Новиот закон во Унгарија носи мерки во борбата против педофилијата, но исто така „ги штити малолетниците од хомосексуалната пропаганда“.

Унгарскиот премиер ја користи оваа тема за да го сврти вниманието од неговите неуспеси, но и да ја подели опозицијата, пишува ДВ, пренесува Б92.

Унгарскиот премиер Виктор Орбан не е лично некој што мрази хомосексуалци. Сепак, од време на време, поради политички пресметки, тој дава хомофобични изјави. Претежно се недостојни, но понекогаш се навистина вознемирувачки. На пример, минатата есен, кога Орбан во едно интервју направи паралела помеѓу хомосексуалноста и педофилијата: „Унгарија е толерантна, трпелива земја кога станува збор за хомосексуалноста“, рече тој. „Но, постои црвена линија која не смее да се премине: оставете ги нашите деца на мира”!

Сега таа изјава стои како непишано мото над новиот закон предложен од владата на Орбан, кој беше усвоен од унгарскиот парламент во вторникот (15.6). Во него се помешани зголемени казни за педофилија, заштита на деца и забрана за ширење хомосексуалност меѓу малолетници. Законот, меѓу другото, наведува дека популаризацијата на родовите промени и хомосексуалноста може да им наштети на малолетниците во нивниот морален развој и формирањето на родовиот идентитет.

Законот предизвика големи полемики во Унгарија во последните денови: Бројни граѓански организации, вклучително и Амнести Интернешнл, протестираа против законот, а повеќе од 100.000 луѓе веќе потпишаа петиција против овој акт. Во понеделникот, околу 10.000 луѓе протестираа пред парламентот на плоштадот Косут во Будимпешта, под слоганот: „Прифаќање наместо закон за пропаганда“.

Широки формулации

Првично, нацрт-законот поднесен на крајот на мај се однесуваше само на зголемени казни за педофилија. Позадината беше неколку случаи на педофилија во кругови блиски до владејачката партија на Орбан, Фидес, чие прикривање не беше особено успешно. Ова го вклучува долготрајниот случај на поранешниот амбасадор на Унгарија во Перу, Габор Калета, кој минатата година беше осуден на условна казна за поседување на околу 19.000 фотографии со детска порнографија.

Очигледно е дека Орбан тргна во офанзива со законот за борба против педофилијата со цел да ги отстрани сомневањата дека неговата партија не зазема доволно силна позиција против тоа. Сепак, на крајот на минатата недела, пратениците на Фидес одеднаш воведоа делови за заштита на децата во законот. Според многу широките формулации во законот, во иднина, треба да се забрани промоција на хомосексуалноста и промена на полот пред малолетници. Врз основа на тоа, само организациите избрани од владата имаат право да држат предавања на вакви теми во училиштата. Исто така, рекламите во кои хомосексуалноста и промената на полот се претставени како нешто што е „цел сама по себе“, исто така, не треба повеќе да бидат достапни за малолетниците.

Список на забранети филмови?

Законот не дава прецизна дефиниција за тоа, па дури и прикажувањето знамиња во јавноста би можело во принцип да биде кривично дело. Законот може да влијае и на медиумската содржина во најширока смисла – ова го посочи најголемиот унгарски приватен телевизиски канал „РТЛ Клуб“ во изјавата во која се залага за спротивставување на законот. Можно е, се наведува во соопштението, дури и филмови и серии кои се занимаваат со современ семеен живот да бидат на списокот на забрани, се наведува во соопштението на „РТЛ Клуб“.

Унгарската влада не одговори на низа прашања во врска со законот упатени од ДВ. Државниот секретаријат за меѓународни комуникации му испрати на ДВ само писмена изјава што е скоро идентична со текстот што го објаснува нацрт-законот.

Унгарскиот политички научник Андраш Божоки од Централниот европски универзитет (ЦЕУ) во Виена за ДВ вели дека ова е закон со кој очигледно се кршат вредностите на ЕУ и дека европскиот суд веројатно на крајот ќе го отфрли.

„Агенда за поларизација“

„Законот ги зема Русија и Полска како пример“, изјави Бозоки за ДВ. Тој алудира на фактот дека во Русија беше донесен закон против хомосексуална пропаганда во 2013 година, и дека во Полска, претседателот Анджеј Дуда водеше силна хомофобична кампања пред неговиот реизбор минатата година.

Долго време, хомофобијата не играше значајна улога во Унгарија на Орбан. Тоа се смени во меѓувреме: минатата година, беше забрането промена на полот добиен со раѓање во Унгарија, а уставот беше дополнет со следново: „Мајката е жена, таткото е маж“. Ова значи дека истополовите парови во Унгарија веќе немаат право да посвојуваат деца.

„Мислам дека Орбан сака со новиот закон да го сврти вниманието од разни прашања“, рече Бозоки. „Од друга страна, тој изгуби теми. На пример, веќе не можете да ги мобилизирате масите зборувајќи за опасностите од миграцијата, бидејќи скоро нема бегалци. Затоа Орбан сега презема тема како што е родовиот идентитет , каде што границите меѓу јавните и приватните прашања се намерни нејасни “.

Поделба во опозиција

Всушност, ситуацијата за Виктор Орбан не е едноставна веќе подолго време. Расте незадоволството кај јавноста околу скандалите со корупција во кругови блиски до премиерот и лошото управување со пандемијата. Затоа Орбан во последно време е се пополитички одбранбен. Ова беше можно и неодамна: тој привремено отстрани од дневниот ред исклучително непопуларен унгарско-кинески универзитетски проект. Шефот на кабинетот на Орбан, Џерџели Џулиас, најави дека владата нема да се спротивстави на одржување референдум за изградба на претставништво на Државниот елитен кинески универзитет Фудан во Будимпешта.

Со новиот закон, Орбан не сака само да се врати во офанзива, смета политикологот Андрас Бозоки. Тој вели дека се работи и за поделба на опозицијата. Всушност, законот ја става здружената опозиција во првото големо искушение: кон крајот на минатата година, шесте најголеми опозициски партии во Унгарија решија да учествуваат на следните избори со заедничка листа и заедничка основна програма – затоа што само така ќе имаат шанса со сегашните изборни услови во борбата против Фидес. Орбан сега, како што вели Бозоки, успеа повторно да ги подели: „Тоа се лоши вести за опозицијата“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП