недела, 2 октомври 2022
ПочетнаАВТОБИЗ„Bentley“ понуди нова моќна верзија на „Bentayga“ (ФОТО/ВИДЕО)

„Bentley“ понуди нова моќна верзија на „Bentayga“ (ФОТО/ВИДЕО)

По дебито на ажурираниот кросовер „Bentayga“ и неговата најмоќна верзија, „Bentayga Speed“, „Bentley“ го прошири луксузното семејство својот „SUV“ со „Bentayga S“. Ова е спортска верзија на кросоверот, која сепак се разликува од моќната „Bentayga Speed“.

Од „Bentley“ посочуваат дека „Bentayga S“ е одговор на потребите на „голем број клиенти кои сакаат динамична изведба на моделот на патот“. Новата верзија го добива системот „Bentley Dynamic Ride“, кој е активен стабилизатор напојуван од 48-волтен систем, дефиниран од производителот како прв во индустријата.

Системот може да реагира за само 0,3 секунди, користејќи вртежен момент до 1.300 Nm за да се спротивстави на попречните сили при свиоците. Од „Bentley“ ветуваат дека системот, кој е стандарден кај „Bentayga S“, обезбедува оптимална стабилност на кабината и максимален контакт со гумите.

Друга разлика од стандардниот „Bentayga“ е спортскиот режим, кој обезбедува подобрен управувач и поголема цврстина на суспензијата, што се должи на зголемувањето на притисокот во системот за амортизација. Во исто време, системот за векторирање на вртежниот момент е повторно калибриран.

Под хаубата не се направени никакви промени и 4,0-литарскиот V8 твин-турбо мотор развива 542 ks и 770 Nm. Забрзувањето од 0 до 100 km/h трае 4,4 секунди, а максималната брзина е 290 km/h. Производителот тврди дека во нормално возење „Bentayga S“ може да помине 654 километри со еден резервоар.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП