четврток, 7 јули 2022
ПочетнаСПОРТБИЗАтлетико Мадрид нов шампион на Шпанија

Атлетико Мадрид нов шампион на Шпанија

Фудбалерите на Атлетико Мадрид се нови шампиони на Шпанија, бидејќи во последното коло го совладаа Ваљадолид со 2: 1.

Пулените на Симеоне ја имаа својата судбина во свои раце и ја искористија таквата ситуација и триумфираа за да стигнат до трофејот.

Реал Мадрид, кој исто така имаше шанса за првото место, го победи Виљареал со 2: 1 по пресвртот и головите во финишот.

Веќе во раната фаза од натпреварот, Атлетико доживеа вистински шок, наивно момците на Симеоне влегоа во натпреварот и рано примија гол. Одбраната на Атлетико Мадрид беше елиминирана во средината на ривалот. По корнерот и загубена топка, беше совршен контра напад на Ваљадолид, кој со удар успешно ја заврши Оскар Плано, дете на Реал Мадрид.

Само две минути откако шансите на Реал драстично скокнаа, со примен гол на Атлетико Мадрид, и „кралскиот клуб“ прими гол. Пина погоди за „жолтата подморница“ и ја направи ситуацијата на табелата значително специфична.

Атлетико тогаш најави пресврт во 57. минута. Јаник Караско го проигра Анхел Кореа, и израмни за драстично зголемени шанси за неговиот тим. Десет минути подоцна, Луис Суарез донесе пресврт за својот тим и клучен чекор кон титулата.

По поништениот гол на Карим Бензема поради офсајд во 58-та минута, Реал стигна до израмнување само во 87-та минута преку споменатиот Французин. Пет минути подоцна, Бензема му асистираше на Лука Модриќ за победата на тимот на Зинедин Зидан, која не им ја донесе титулата.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП