понеделник, 23 мај 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАШто никогаш не треба да купувате преку интернет?

Што никогаш не треба да купувате преку интернет?

Онлајн купувањето стана особено популарно за време на пандемијата, но некои работи не треба да се купуваат преку веб-продавници. Еве неколку работи кои никогаш не треба да ги купувате преку интернет.

Автомобил

Автомобилот не е мала набавка и треба да го пробате пред да го купите. Без разлика дали купувате нов или половен автомобил, прво треба да отидете на тест возење за да бидете сигурни дека навистина сакате да го купите тој автомобил.

Музички инструменти

И ова е сериозна инвестиција, затоа не треба да ризикувате со купување преку интернет. Покрај тоа, секој музички инструмент е различен, а на почетниците им се препорачува да одат во продавница и да бараат помош и совет од вработените при избор на инструмент.

Козметика

Бројни онлајн продавници нудат фалсификувана шминка и парфеми, затоа козметиката не треба да се купува во онлајн продавници, освен ако не е доверлива продавница. Покрај тоа, најдобро е да купувате козметика во продавниците, бидејќи на тој начин можете да ги тестирате и да бидете сигурни дека ви одговараат.

Детски чевли

Бидејќи нозете на децата растат брзо, подобро е да одите во продавница отколку да купувате чевли преку интернет, што можеби не е соодветно. Децата се особено пребирливи кога станува збор за чевлите, така што ќе заштедите време, напор и пари со одење во продавница, каде што детето ќе може да проба.

Мебел

Иако многу продавници за мебел нудат попусти или бесплатна испорака ако купувате преку интернет, можеби сепак сакате прво да отидете во продавницата. Така, можете да го испробате мебелот за да бидете сигурни дали е навистина тоа што сакате да го купите.

Душеци

Душеците се исто така доста скапи, и бидејќи ова е долгорочна инвестиција, прво треба да отидете во продавницата и да го пробате душекот што ве интересира. Најдобро е да пробате неколку од нив додека не пронајдете таков кој ќе ви одговара и по цена и по удобност.

Костим за капење

Костимот за капење е една од работите што никогаш не треба да ги купувате преку интернет, бидејќи можеби нема да ви одговара како што изгледа на сликата. Сè зависи од марката, материјалот и стилот, а откако ќе го купите преку интернет, продавачите генерално не нудат поврат на парите.

Лекови

Според Светската здравствена организација (СЗО), повеќе од 50 проценти од лековите купени преку интернет се фалсификувани и често содржат небезбедни состојки, како што е борна киселина. Побезбедна опција е да купите лекови во аптека, каде што можете да разговарате во живо со фармацевтот ако имате сомнежи.

Користена електроника

Купувањето на користена електроника преку интернет е секогаш ризично и генерално не вреди. Повеќето продавачи наведуваат дека уредите се исправни или речиси некористени, но во реалноста тоа обично не е така.

Очила

Очилата обично ги носите секој ден и затоа сакате да бидете сигурни дека навистина ви одговараат и дека ви се допаѓаат. Но, ако ги купувате преку интернет, не можете да ги испробате, па лесно можете да купите очила кои нема да ви се допаѓаат.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП