сабота, 30 септември 2023
ПочетнаАВТОБИЗ„Honda“ конечно го претстави новиот „Civic“ (ФОТО/ВИДЕО)

„Honda“ конечно го претстави новиот „Civic“ (ФОТО/ВИДЕО)

Минатиот ноември, „Honda“ го претстави прототипот на 11-тата генерација на својот седан „Civic“. Пред две недели беа прикажани фотографии од надворешноста на автомобилот, а сега компанијата ги откри внатрешноста и сите технички детали на популарниот модел.

По промената на генерациите, крутоста на каросеријата се зголеми до 13%. Благодарение на новата конструкција, удобноста, реакцијата и звучната изолација се подобрија. Подобрени се и суспензијата и управувачот, а растојанието помеѓу двете оски е зголемено на 2.730 mm. Предните носачи се преместени назад за да се издолжи хаубата, а ретровизорите се преместени на вратите.

Клиентите во Северна Америка ќе можат да изберат 8 бои на каросеријата, вклучувајќи 3 нови – „Meteorite Gray Metallic“, „Sonic Gray Pearl“ и „Morning Mist Blue Metallic“. „Honda“ ги задржува своите традиционални нивоа на опрема – „LX“, „EX“, „Sport“ и „Touring“. Основната верзија има 16-инчни челични тркала, за поскапите верзии се дадени 17 и 18-инчни алуминиумски тркала.

Опремата за почетно ниво вклучува 7-инчна табла со инструменти (иста како и „Accord“) и мултимедијален екран на допир со слична големина, поудобни предни седишта, 10 воздушни перничиња, вклучително и предни, како што се поставени на новите „Acura TLX“ и „MDX“.

Врвната верзија на „Honda Civic Touring“ може да се пофали со целосно дигитална табла со дијагонала од 10,2 инчи, мултимедија со 9-инчен екран, екран на допир, врвен систем за звучници „Bose“ со 12 звучници и безжичен полнач за паметни телефони.

Проширен е и пакетот на безбедносен систем на компанијата – „Honda Sensing“, кој добива нова предна камера, асистент за сообраќаен метеж, како и систем за сопирање во итни случаи (само за „Touring“). Комплексот користи помоќен процесор, што му овозможува побрзо и прецизно да го препознава околното опкружување, обележувањата на патиштата и знаците.

Како што се очекуваше, „Honda Civic“ ги задржува своите два 4-цилиндрични мотори – 2,0-литарски атмосферски и 1,5-литарски со турбо. Првиот повторно развива 160 ks и 187 Nm, а моќноста на вториот е зголемена на 183 ks и 240 Nm. Двете единици се поекономични, поради подобрената варијарона трансмисија. Тоа е единствената опција за моделот.

Цените на новиот „Civic“ сè уште не се објавени, а неговата продажба ќе започне на лето. Како и досега, северноамериканскиот модел ќе се произведува во Канада. На есен, „Honda“ ќе го прикаже и хечбекот, чие производство ќе се пресели од Велика Британија во САД.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП