сабота, 28 јануари 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАДевојката кај која се појави тромб по вакцинацијата на домашно лекување

Девојката кај која се појави тромб по вакцинацијата на домашно лекување

Нема пријавени несакани ефекти по почетокот на масовното вакцинирање во спортскиот центар „Борис Трајковски“. Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека единствен пријавен несакан ефект има кај 28 – годишната девојка вакцинирана во Србија, која денес треба да биде пуштена на домашно лекување.

„Освен две случки на колапс, кој не се поврзува со вакцинирањето туку е поради страв и панични напади, други несакани ефекти нема. Девојката со тромб на очната вена требаше вчера, но денес оди на домашно лекување“, рече министерот Филипче.

Вкупно вакцинирани во земјава, заклучно со вчера министерот рече дека се 13.000 граѓани. Старосната граница за вакцинирање е симната и за вакцинирање се повикуваат лица над 75 години и помлади.

Вчера во салата „А1 Арена“ вакцина добиле 2.600 граѓани, а министерот Филипче очекува оваа дневна бројка да се искачи на 7.000, а доколку е потребно и повеќе.

Тој уверува дека во текот на месецот ќе стигнуваат нови количини вакцини, но сѐ уште не кажува точни датуми. Извесно е дека вакцини од Кина се очекуваат меѓу 15 и 20 април, но и за нив точен датум нема.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП