понеделник, 26 септември 2022
ПочетнаАВТОБИЗ„Mercedes-AMG GT“ доби 2,5 пати поголема моќност (ВИДЕО)

„Mercedes-AMG GT“ доби 2,5 пати поголема моќност (ВИДЕО)

Кога „Mercedes-AMG“ го претстави „GT“ во 2015-та година, купе со високи перформанси имаше „само“ 456 коњски сили. Во следните години се појавија нови верзии, а кулминираше во 2020-та година, кога излезе „Black Series“ со своите 720 ks, извлечени од истиот 4,0-литарски твин-турбо V8 мотор.

Сепак, верзијата на „Black Series“ сега е достапна во Германија, која е дело на тјунинг студиото „Opus“. Неговата моќност достигнува 1.111 ks, што е 2,5 пати повеќе од онаа на оригиналниот модел. Така, суперавтомобилот е дури и помоќен од хиперавтомобилот „Mercedes-AMG One“, а згора на тоа има и погон на задните тркала.

Постои и помала програма за ажурирање што ја зголемува моќноста на онаа на „Bugatti Veyron“ – 1001 ks, како и уште два пакети на почетно ниво од 920 и 825 ks. Кај најслабата верија, промената е само во софтверот на моторот, додека останатите добиваат модифицирани турбо полначи, обновени клипови, специјални прачки за поврзување и персонализиран систем за гориво. Исто така, надграден е и 7-брзинскиот менувач за да издржи на зголемената моќност.

Изработен е и посебен систем за издувни гасови што го отстранува филтерот за честички од процесот. Ова обезбедува полош звук, но има посебен вентил за промена на поставките за бучава што ги емитува моторот V8. Пакетот вклучува ултра лесни тркала и дополнителни аеродинамички елементи.

Студиото тврди дека во јуни ќе можат да ги пуштат во продажба готовите „Black Series“ со 1.001 и 1111 ks, додека послабите верзии со 825 и 920 ks, ќе бидат достапни во април.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП