понеделник, 3 октомври 2022
ПочетнаАВТОБИЗ„Skoda“ произведе два милиони „SUV“ модели и кросовери

„Skoda“ произведе два милиони „SUV“ модели и кросовери

„Skoda“ достигна една од новите важни пресвртници во својата историја. Чешката компанија одбележа 2 милиони теренци произведени од почетокот на производството на вакви машини со лансирањето на својот прв модерен кросовер „Yeti“ пред 12 години.

Јубилејниот 2-милионски теренец на марката е „Kamiq“, кој излезе од производната линија во Млада Болеслав. Во исто време, најкомпактниот модел во гамата на „Skoda“ одбележа четвртина милион произведени единици.

Но, досега, најпопуларниот кросовер на Чесите е „Yeti“ произведен помеѓу 2009-та и 2017-та година, од кој се лансирани 684.500 примероци.

Втор по произведени автомобили е „Kodiaq“ со 593.000 единици, а на трето место е „Karoq“ со 454.8000 примероци. „Kamiq“, заедно со моделот за кинескиот пазар „Kamiq GT“, е четврти со 266.000 примероци, а најновиот теренец, електричниот „Enyaq iV“, досега е составен во 1.100 единици.

Производството на „SUV“ моделите на „Skoda“ значително се зголеми во последните неколку години. Затоа говори фактот дека еден милион кросовери на компанијата ги напуштија производните линии во 2018-та година. Во тоа време, тоа беше „Karoq“ склопен во Квасини, а покрај двете погони во Чешка, компанијата произведува и теренски модели во Русија, Украина, Словачка, Кина и Индија.

И спомнувајќи ја Индија, тука ќе се појави најновиот теренец на чешката марка. „Kushaq“, кој првично ќе биде наменет исклучиво за локалниот пазар, ќе се заснова на платформата „MQB-A0-IN“ на групацијата „Volskwagen“, со последните две букви во индексот што укажува на тоа дека е изменета специјално за оваа земја. Моделот ќе биде сличен во димензиите на „Kamiq“, од кој ќе го позајми опсегот на мотори.

Непосредно пред дебито на новата „Skoda Kushaq“ (на 18-ти март), компанијата покажа скици за внатрешноста на моделот. Јасно е дека ова е производ на чешката марка, со фокус на просторот во кабината и интелигентните решенија. Компанијата е прилично горда на централно лоцираниот „лебдечки“ мултимедијален дисплеј, под кој има декоративен панел, истакнувајќи ги симетричните контури на решетката на ладилникот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП