сабота, 30 септември 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАФилипче: Анализите на МАНУ покажаа дека новиот вид на коронавирусот не е...

Филипче: Анализите на МАНУ покажаа дека новиот вид на коронавирусот не е присутен кај нас

Резултатите од анализите направени во лабораторијата на МАНУ покажаа дека кај нас нема мутација на коронавирус, слична на таа која се појави во Велика Британија, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Тој истакна дека кај нас е присутен истиот вирус.

– Иако е присутен истиот вирус, тоа не е сигнал да ги намалиме мерките. И покрај тоа што опаѓа бројот на новозаразени, се уште треба да бидеме внимателни, бидејќи сега училиштата почнаа повторно да функционираат. Сите мерките за заштита остануваат и натаму. Следната недела ќе ја анализираме состојбата и врз основа на тоа ќе носиме други мерки и препораки, рече Филипче.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП