понеделник, 3 октомври 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАВо Грција регистрирани првите случаи на новиот вид коронавирус

Во Грција регистрирани првите случаи на новиот вид коронавирус

Во Грција се откриени првите четири случаи на новиот вид коронавирус кај лица кои неодамна пристигнале од Велика Британија.

Заболените се наоѓаат во карантин, пренесува „Ројтерс“.

Се смета дека новата мутација на коронавирус откриена во Велика Британија, која се прошири низ целиот свет, е многу позаразна.

Во Грција од денеска се на сила рестриктивни мерки кои ќе важат до 10 јануари.

Мерките вклучуваат полициски час од 21 часот навечер до 5 часот наутро, прекин на нарачките преку Интернет во малопродажните објекти и затворање на фризерските и козметичките салони.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП