понеделник, 28 ноември 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАНовиот вид коронавирус ги исплаши учесниците на пазарот

Новиот вид коронавирус ги исплаши учесниците на пазарот

Берзанското тргување во азиско-пацифичкиот регион започна со пад на повеќето позиции.

Главната причина за песимизмот на инвеститорите беше откривањето на новиот вид на Ковид-19, што доведе до ново затворање на Велика Британија.

Веста го неутрализира позитивниот ефект од договорот меѓу демократите и републиканците во Соединетите држави за доделување нова серија од 900 милијарди долари економски стимул.

Регионалниот репер „MSCI Asia Pacific“, кој вклучува акции на водечки азиски компании надвор од Јапонија, падна за 0,2 проценти откако минатата недела достигна нови највисоки нивоа.

Јапонскиот „Nikkei 225“ падна за 0,2 отсто, додека австралискиот „S & P/ASX 200“ падна за 0,1 отсто во однос на петокот.

Кинеските индекси се исклучок од општиот негативен тренд утрово. „Shanghai Composite“ објави раст од 0,6%, а водечкиот показател на берзата во Шенжен додаде скоро еден и пол процент на својата вредност.

На девизните пазари, британската фунта се намали за 1,2% во однос на американскиот долар под притисок на вестите за ширење на новиот вид на Ковид-19 во земјата. Во однос на еврото, британската валута изгуби 0,6 проценти.

Во моментов, една фунта се разменува за 1,3360 долари, а еврото се тргува со 0,9120 наспроти британската валута.

На вестите реагираа и пазарите на стоки. Нафтата падна поради очекувањата дека ограничувањата за патување воведени по веста за новиот вид ќе ја намалат побарувачката за гориво.

Фјучерсите на лесна сурова нафта во САД изгубија 2,4% од нивната вредност – на ниво од 48,05 долари за барел, а сортата „Брент“ падна за 2,6% на 50,91 долари за барел.

Златото, прифатено од инвеститорите како „прибежиште“ во време на неизвесност, додаде нешто повеќе од 1% или 1.908 долари за унца.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП