среда, јануари 19, 2022
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАApple ќе започне сo iCar

Apple ќе започне сo iCar

icar

Apple доби патент кој се однесува на контролните панели во автомобилите. Идејата е повеќето од сегашните рачни контроли да ги заменуваат со дигитални, кои ќе бидат управувани со помош на екрани осетливи на допир.

Apple на неодамнешниот WWDC најави дека планира iOS платформата да ја вгради во автомобили. Проектот „iOS in the Car“ треба да овозможи лесна интеграција на iPhone и на патниот компјутер во автомобилите, со што ќе се овозможи користење на апликациите како Siri и мапите во автомобилите.

За сега се знае дека бета верзијата на iOS 7 вклучува Airplay функција, која овозможува да се поврзе iPhone со автомобил, како и достапноста на неговата содржина преку екранот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,744фановиЗаследи
2,161следбенициЗаследи
1,419следбенициЗаследи