14 јуни, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАЕгипетскиот туризам се подготвува за тешка зима

Египетскиот туризам се подготвува за тешка зима

На пирамидите во Гиза и само неколку туристи кои шетаат меѓу античките чуда. Дванаесет лица се појавија да им се восхитуваат на високите колонади на Луксор, на денот кога повторно ќе се отвори овој месец. Во одморалиштата на Црвеното Море во Египет, бројот на посетители е далеку под оној од претходните години, пренесува „Reuters“.

И покрај започнувањето на меѓународните летови, отворањето на туристичките места и контролата на случаите на коронавирусот во Египет, сопствениците на хотели и туристички водичи признаваат дека клучната зимска сезона, почнувајќи од октомври, ќе биде тешка.

Ова може да биде лоша вест за економијата. Властите велат дека туризмот изгубил околу 1 милијарда долари секој месец откако се затвори во март за да го спречат ширењето на пандемијата.

Египетските власти велат дека вложуваат максимални напори да ги уверат туристите во врска со нивната безбедност и да ги охрабрат да ја посетат земјата, надевајќи се дека секторот постепено ќе заживее.

Египет не е единствената земја која доживува пад во туризмот, но трпи навистина сериозен удар, поради што оваа година зеде 8 милијарди долари нови заеми од Меѓународниот монетарен фонд.

„Претходно тука имаше околу 50 автобуси. Сега ги нема“, рече Самир, трговец на сувенири, кој работи во близина на пирамидите јужно од Каиро повеќе од 30 години. Тој ја продава својата стока за да плати за училиштето на неговиот син.

„Имавме само еден автобус полн со Руси пред една недела. Направија неколку слики и заминаа“, додаде тој.

Музејот покрај пирамидите треба да биде отворен следната година, со што се зголемува потребата за брза реставрација во 2021-ва година.

Западњаците обично се собираат кон историските знаменитости на Египет и неговите златни песоци помеѓу октомври и мај за да избегнат студ дома и да се спасат од преголемата летна горештина во Египет.

Додека секторот се опоравува, хотелските одморалишта работат под половина од капацитетот и главните места остануваат практично празни, велат туристичките работници и владините претставници.

Според Гада Шалаби, заменик министер за туризам и антиквитети, посетителите постепено се враќаат во крајбрежните одморалишта, но безбедноста на луѓето има предност пред зголемувањето на бројот на туристи.

Во моментов, хотелите нудат 50% од нивниот капацитет, во согласност со здравствените прописи. Посетеноста во Шарм ел-Шеких е 30-35%, а во одморалиштето Хургада е 35-45%, според Министерството за туризам.

Крстарењата по реката Нил треба да започнат повторно во октомври, но резервациите не се зголемуваат без враќање на чартер-летовите.

Државата се зафати да го заштити секторот со вонредно финансирање. Повеќе од 9.000 регистрирани водичи за тури ќе добијат 32 долари месечно до крајот на годината. Туристичките компании вршат притисок за продолжување на периодот во кој се ослободени од одредени такси.

Мохамед Отман, кој поседува брод за крстарење по Нил, како и хотел и нуди културен туризам во јужен Египет, вели дека се надева на некои резервации во ноември и дека отворањето дало важен сигнал.

Официјално регистрираните случаи на коронавирусот во земјата паднаа на под 200 на ден од пикот од 1.500 во средината на јуни.

Властите велат дека туристичките места и хотели се предмет на строга контрола. Оние што влегуваат во земјата треба да си направат PCR тест. Но, Европската унија не го додаде Египет на својата листа на земји во кои е безбедно да се патува.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП