Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

UNI 2,400.00 0%    

СТО: Воведените царини на Трамп против Кина се незаконски

Време: 09:11

Датум: септември 16, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Светската трговска организација(СТО) соопшти дека царинските давачки на претседателот Доналд Трамп за кинеска стока во вредност од околу 234 милијарди долари ги кршат правилата за меѓународна трговија.

СТО ја прифати жалбата на Кина, утврдувајќи дека царините прекршиле неколку правила, вклучително и дека земјите применуваат еднакви тарифни стапки за сите трговски партнери-членки, пренесува Си-Ен-Ен.

Пресудата на Светската трговска организација, сепак, ќе има мал реален ефект бидејќи Апелациониот одбор на СТО има премалку членови за да би можеле да дејствуваат откако Соединетите држави ги блокираа потребните назначувања.

Трамп воведе царини за милијарди долари кинески увоз, обидувајќи се да го донесе Пекинг на преговарачката маса и да ги реши прашањата поврзани со кражбата на интелектуална сопственост и принудниот трансфер на технологија.

Соединетите држави и Кина потпишаа прелиминарен договор за тарифи претходно оваа година, но повеќето тарифи остануваат на сила. Тоа ја прави оваа стока поскапа за американските компании, а понекогаш доведуваат до зголемување на потрошувачките цени.

Администрацијата на Трамп долго време ја критикуваше СТО затоа што Кина не ја смета за одговорна. Претставникот на САД за трговија Роберт Лајтизер ја критикуваше одлуката на СТО, тврдејќи дека одлуката потврдува дека организацијата е неефикасна.

„Иако Комисијата не ги оспори обемните докази обезбедени од САД во врска со Кина во врска со кражбата на интелектуална сопственост, одлуката на СТО покажува дека организацијата не обезбедува лек за ваквите прекршувања“, се вели во изјавата на Лајтизер.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Шкендија загуби, но беше достоен ривал на Тотенхем

  Шкендија загуби, но беше достоен ривал на Тотенхем

  Последниот македонски претставник во фудбалските евро-купови за оваа сезона, тимот на Шкендија, вечерва загуби од Тотенхем со 1:3 на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје.…

 • Битола Старт-Ап Центар локално ќе креира и спроведува мерки за вработување

  Битола Старт-Ап Центар локално ќе креира и спроведува мерки за вработување

  Проектот Битола Старт-Ап Центар како локално партнерство за вработување кое вклучува соработка на јавни институции, академија, приватен сектор и невладини организации со своите капацитети ќе креираат и…

 • Се крчкаат нови правила, дозвола за градба само доколку објектот се приклучи на системот за парно греење!

  Се крчкаат нови правила, дозвола за градба само доколку објектот се приклучи на системот за парно греење!

  Регулаторната комисија за енергетика поднесе барање до Министерството за транспорт и врски со кое се бара да се промени законот за градба и да се…

 • Награди за најдобрите на Европскиот квиз на парите

  Награди за најдобрите на Европскиот квиз на парите

  Македонската банкарска асоцијација, Народната банка и Комисијата за хартии од вредност ги наградија учениците со најдобри резултати на Европскиот квиз на парите и нивните ментори…

 • Познати сите двојки во плејофот од Лигата на Европа

  Познати сите двојки во плејофот од Лигата на Европа

  Сите двојки во плејофот од Лигата на Европа се веќе јасни. Последниот македонски претставник, тетовска Шкендија синоќа загуби во Скопје од Тотенхем на Муруњо со…

 • Сончево и топло до 31 степен

  Сончево и топло до 31 степен

  Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Кон крајот на…

 • Нови 152 заразени со Ковид 19, починале две лица

  Нови 152 заразени со Ковид 19, починале две лица

  Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на Ковид-19, починале две лица, додека оздравени се 126 пацинети, соопшти…

 • Ибрахимовиќ заразен со Ковид-19

  Ибрахимовиќ заразен со Ковид-19

  Златан Ибрахимовиќ е позитивен на коронавирусот, информацијата ја објави „Кориере дела Сера“. Тимот на Ибрахимовиќ, Милан, за пет часа треба да го одигра натпреварот во…

 • Бизнис климата во Германија продолжува да се подобрува

  Бизнис климата во Германија продолжува да се подобрува

  Расположението кај германскиот бизнис продолжува да се подобрува во септември. Индексот на деловната клима на Институтот за економски истражувања „Ifo“ се искачи на 93,4 поени…

 • Инвеститорите загрижени: Европските берзи паднаа на тримесечен минимум

  Инвеститорите загрижени: Европските берзи паднаа на тримесечен минимум

  Глобалната продажба на ризични средства ги сруши европските берзи на најниско ниво во последните три месеци, бидејќи недостатокот на нови стимуланси за американската економија и…