Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Државната поддршка дава вештачки поттик за трошоците за работна сила во еврозоната

Време: 19:18

Датум: септември 15, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Трошоците за работна сила во еврозоната се зголемија во вториот квартал во услови на блокадите поради коронавирусот, што доведе до затворање на големи делови од економијата и намалување на работното време, пишува „Bloomberg“.

Губењето на работните часови не е комбинирано со кратењето на платите бидејќи компаниите продолжија да исплаќаат плати на своите вработени благодарение на програмите за субвенционирање од владите.

Според „Евростат“, државната поддршка ги зголеми трошоците за плати на час за 5,2 проценти на годишно ниво, што е двојно поголема од просечната стапка на раст во 2019-та година.

Во исто време, вкупните трошоци за работна сила се зголемија за 4,2%, според заводот за статистика на Европската унија (ЕУ).

Компаниите исто така ограничија вработување на нови вработени во вториот квартал. Уделот на слободни работни места во еврозоната падна на 1,6 проценти од 1,9%, имајќи ја предвид најниската вредност од 2016-та година.

Стапката на невработеност во еврозоната достигна 7,9% во јули, а се очекува да се искачи на 9,4 проценти до крајот на оваа година. Сепак, тоа не ја одразува правилно состојбата на пазарот на трудот, имајќи предвид дека многу земји продолжуваат да ги спроведуваат своите програми за заштита на работниците.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Шкендија загуби, но беше достоен ривал на Тотенхем

  Шкендија загуби, но беше достоен ривал на Тотенхем

  Последниот македонски претставник во фудбалските евро-купови за оваа сезона, тимот на Шкендија, вечерва загуби од Тотенхем со 1:3 на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје.…

 • Битола Старт-Ап Центар локално ќе креира и спроведува мерки за вработување

  Битола Старт-Ап Центар локално ќе креира и спроведува мерки за вработување

  Проектот Битола Старт-Ап Центар како локално партнерство за вработување кое вклучува соработка на јавни институции, академија, приватен сектор и невладини организации со своите капацитети ќе креираат и…

 • Се крчкаат нови правила, дозвола за градба само доколку објектот се приклучи на системот за парно греење!

  Се крчкаат нови правила, дозвола за градба само доколку објектот се приклучи на системот за парно греење!

  Регулаторната комисија за енергетика поднесе барање до Министерството за транспорт и врски со кое се бара да се промени законот за градба и да се…

 • Награди за најдобрите на Европскиот квиз на парите

  Награди за најдобрите на Европскиот квиз на парите

  Македонската банкарска асоцијација, Народната банка и Комисијата за хартии од вредност ги наградија учениците со најдобри резултати на Европскиот квиз на парите и нивните ментори…

 • Познати сите двојки во плејофот од Лигата на Европа

  Познати сите двојки во плејофот од Лигата на Европа

  Сите двојки во плејофот од Лигата на Европа се веќе јасни. Последниот македонски претставник, тетовска Шкендија синоќа загуби во Скопје од Тотенхем на Муруњо со…

 • Сончево и топло до 31 степен

  Сончево и топло до 31 степен

  Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Кон крајот на…

 • Нови 152 заразени со Ковид 19, починале две лица

  Нови 152 заразени со Ковид 19, починале две лица

  Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на Ковид-19, починале две лица, додека оздравени се 126 пацинети, соопшти…

 • Ибрахимовиќ заразен со Ковид-19

  Ибрахимовиќ заразен со Ковид-19

  Златан Ибрахимовиќ е позитивен на коронавирусот, информацијата ја објави „Кориере дела Сера“. Тимот на Ибрахимовиќ, Милан, за пет часа треба да го одигра натпреварот во…

 • Бизнис климата во Германија продолжува да се подобрува

  Бизнис климата во Германија продолжува да се подобрува

  Расположението кај германскиот бизнис продолжува да се подобрува во септември. Индексот на деловната клима на Институтот за економски истражувања „Ifo“ се искачи на 93,4 поени…

 • Инвеститорите загрижени: Европските берзи паднаа на тримесечен минимум

  Инвеститорите загрижени: Европските берзи паднаа на тримесечен минимум

  Глобалната продажба на ризични средства ги сруши европските берзи на најниско ниво во последните три месеци, бидејќи недостатокот на нови стимуланси за американската економија и…