Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

8 квалитети кои работодавците ги бараат кај вработените

Време: 10:02

Датум: септември 14, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Иако многу истражувања го покажуваат она кое веќе го знаеме, понекогаш поради нив работите ги гледаме од друга перспектива. 

Истражувањата издвоија 8 квалитети кои работодавците најмногу ги ценат кај својот вработен.

1.Тимски играч

-Да се биде дел од тимот е приоритет, бидејќи голем број од компаниите се потпираат на работната сила, а и за извршувањето на работните задачи постои голема потреба од меѓусебна соработка.

2.Фокус кон задоволување на клиентите

-Вработените би требало да им ги покажуваат на шефовите пофалбите добиени од страна на клиентите. Не претпоставувајте дека шефот знае колку вашите клиенти се задоволни од услугата што сте им ја овозможиле.

3.Мотивација и сериозно работење

-Во предизвикувачката економија, работодавците ги ценат вработените кои меѓусебно се мотивираат и оние кои целосно и се посветени на работата.

4.Успешно постигнување на „неколку критични цели“

-Ова е причината поради која некој ја добил работата. Постигнувањето на целите е вреднувано повеќе од сите останати придонеси кои сте ги постигнале.

5.Разумно работење

-Тука е вклучено пратењето на новите технологии, усовршувањето на своите вештини и професионалното знаење, но и постојаното подобрување на продуктивноста, ефикасноста и профитабилноста.

6.Напорна работа

-Иако компаниите со години го практикуваат „паметното“ работење во споредба со „напорното“ работење, работодавците сакаат да видат дека нивниот вработен и е посветен на работата која му ја довериле.

7.Учество во зголемувањето на вредноста на компанијата

-Верноста на вработениот е награда и признание за вредноста на компанијата. Во ова, голема улога имаат и самите работодавци.

8.Придонес за подобрување на крајниот резултат

-Постојат бројни начини како да се постигне ова, а вклучуваат и помош во зголемувањето на продажбата, намалувањето на трошоците, зголемувањето на приходите, како и корисни предлози и препораки.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Се крчкаат нови правила, дозвола за градба само доколку објектот се приклучи на системот за парно греење!

  Се крчкаат нови правила, дозвола за градба само доколку објектот се приклучи на системот за парно греење!

  Регулаторната комисија за енергетика поднесе барање до Министерството за транспорт и врски со кое се бара да се промени законот за градба и да се…

 • Награди за најдобрите на Европскиот квиз на парите

  Награди за најдобрите на Европскиот квиз на парите

  Македонската банкарска асоцијација, Народната банка и Комисијата за хартии од вредност ги наградија учениците со најдобри резултати на Европскиот квиз на парите и нивните ментори…

 • Познати сите двојки во плејофот од Лигата на Европа

  Познати сите двојки во плејофот од Лигата на Европа

  Сите двојки во плејофот од Лигата на Европа се веќе јасни. Последниот македонски претставник, тетовска Шкендија синоќа загуби во Скопје од Тотенхем на Муруњо со…

 • Сончево и топло до 31 степен

  Сончево и топло до 31 степен

  Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Кон крајот на…

 • Нови 152 заразени со Ковид 19, починале две лица

  Нови 152 заразени со Ковид 19, починале две лица

  Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на Ковид-19, починале две лица, додека оздравени се 126 пацинети, соопшти…

 • Ибрахимовиќ заразен со Ковид-19

  Ибрахимовиќ заразен со Ковид-19

  Златан Ибрахимовиќ е позитивен на коронавирусот, информацијата ја објави „Кориере дела Сера“. Тимот на Ибрахимовиќ, Милан, за пет часа треба да го одигра натпреварот во…

 • Бизнис климата во Германија продолжува да се подобрува

  Бизнис климата во Германија продолжува да се подобрува

  Расположението кај германскиот бизнис продолжува да се подобрува во септември. Индексот на деловната клима на Институтот за економски истражувања „Ifo“ се искачи на 93,4 поени…

 • Инвеститорите загрижени: Европските берзи паднаа на тримесечен минимум

  Инвеститорите загрижени: Европските берзи паднаа на тримесечен минимум

  Глобалната продажба на ризични средства ги сруши европските берзи на најниско ниво во последните три месеци, бидејќи недостатокот на нови стимуланси за американската економија и…

 • Бесими: Се очекува следната да биде година на опоравување со раст од 4,8% на БДП

  Бесими: Се очекува следната да биде година на опоравување со раст од 4,8% на БДП

  Растот за 2021 година првично се очекува да биде 4,8% од БДП, согласно основното сценарио. Следната година се очекува да биде година на економско опоравување,…

 • Прв веб речник на Македонски знаковен јазик “РАЦЕ ШТО ЗБОРУВААТ”

  Прв веб речник на Македонски знаковен јазик “РАЦЕ ШТО ЗБОРУВААТ”

  Првиот веб речник на Македонски знаковен јазик е веќе достапен за јавноста. www.znakoven.mk Речникот е целосно изработен од членовите на Здружението на глуви и наглуви…