Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

Opel продолжува со напорите за електрификација: Електричниот Movano ќе дебитира во 2021 година

Време: 16:17

Датум: септември 9, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

 • Целосното портфолио на лесни комерцијални возила треба да се електрифицира до крајот на следната година
 • Девет електрифицирани возила во најважните сегменти до крајот на 2021 година
 • Електрична верзија на секој модел во портфолиото до 2024 година

Риселсхајм. Opel продолжува да турка напред со својата електрификација. За време на конференцијата за мобилност SHIFT во Берлин денес, извршниот директор на Opel, Мајкл Лохшелер најави дека компанијата ќе лансира електрична верзија на транспортерот Movano веќе следната година. „Затоа, од 2021 година веќе ќе понудиме електрична верзија на секое возило во нашето портфолио на лесни комерцијални возила“, рече Лохшелер.

Електрифицираната верзија на Opel Combo исто така ќе биде во дилерската мрежа од следната година. И новиот Opel Vivaro-e ќе им биде доставен на првите клиенти веќе следниот месец. „Електрификацијата е особено важна во сегментот на лесни комерцијални возила“, рече Лохшелер. „Без разлика дали како возило за испорака до последен километар или за употреба на занаетчиите: Со Combo, Vivaro и Movano, им нудиме на нашите клиенти можност за возење без емисија на штетни гасови во центрите на градот во бројни индивидуални варијанти.“

Opel исто така ја продолжува систематската и брза електрификација на палетата на патнички автомобили. Целосно електричната Corsa-e и Grandland X Plug-In Hybrid се на пазарот од првиот квартал на 2020. Семејното комбе Zafira-e Life ќе следи во блиска

иднина како чисто електрична верзија на батерии. И комплетно новата Mokka, која го претставува идниот дизајн на марката Opel како ниедно друго возило, исто така ќе биде достапна како целосно електрична верзија уште од промоцијата на пазарот. Следната година ќе следат и електрифицираните верзии на Opel Combo Life и сосема новата Opel Astra.

„Во наредната година ќе им понудиме на нашите клиенти девет различни електрифицирани модели и затоа сме добро застапени во најважните сегменти“, рече Мајкл Лохшелер. „Ветивме дека Opel ќе биде електричен – и ќе го испорачаме. Ние преземаме лидерска улога во однос на СО2. Исто така, ќе ги понудиме сите модели во електрифицирана верзија до 2024 година “.

Со својата постојана офанзива за електрификација, фокусот на модели што се сигурни за иднината и натамошното подобрување на ефикасните мотори со внатрешно согорување, Opel значително ги намали емисиите на CO2 во блиското минато. Марката со „молња“ веќе ги намали просечните емисии на флотата за 20 грама до крајот на 2019 година во споредба со крајот на 2018 година. Покрај тоа, во првата половина на 2020 година, Opel успеа да ги намали емисиите на СО2 на своите возила во Германија за 13,5 проценти во споредба со истиот период од претходната година – најголемо намалување на сите производители со најмалку два процентен удел на пазарот.

Најавата за електричниот Movano го означува следниот чекор на тековната офанзива на Opel во електричната мобилност и намалувањето на емисиите на СО2. Заедно со Groupe PSA и Total, преку својата подружница Saft, Opel потпиша договор за создавање на заедничко вложување „Automotive Cells Company“. Со ова партнерство, страните формираат играч од светски ранг во развој и производство на батерии со високи перформанси за автомобилската индустрија од 2023 година.

Центарот за истражување и развој во Бордо и пилот-страницата во Нерсак (Франција) веќе започнаа со цел развивање на нови литиум-јонски технологии со високи перформанси. На крајот од оваа фаза на истражување и развој, производството се планира да започне во две „гигафабрики“, во Даврин (Франција) и Кајзерслаутерн (Германија).

Понатаму, производителот на автомобили од Риселсхајм веќе има инсталирано 350 точки за полнење за растечката флота електрични возила во неговиот роден град.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Досега најмоќното сериско „Peugeot“: Пристигна „508 PSE“ со 360 „коња“ (ФОТО)

  Досега најмоќното сериско „Peugeot“: Пристигна „508 PSE“ со 360 „коња“ (ФОТО)

  Францускиот производител ја претстави продукциската верзија на концептот „508 Peugeot Sport Engineered“ од 2019-та година. Станува збор за најмоќниот „plug-in“ хибрид на „Peugeot“, а на…

 • „Taycan“ е веќе најпродаваното „Porsche“ во Европа

  „Taycan“ е веќе најпродаваното „Porsche“ во Европа

  Првиот електричен автомобил на „Porsche“, седанот „Taycan“, е најуспешниот модел на марката на пазарот во Европа. Во август се продадени 1.183 примероци, што е за…

 • „Renault“ ќе понуди хибридно крос-купе во Европа

  „Renault“ ќе понуди хибридно крос-купе во Европа

  Францускиот бренд „Renault“ реши да ги израдува своите обожаватели во Европа нудејќи им го купе кросоверот „Arkana“, кој беше развиен за пазарот во Русија и…

 • Први фотографии од новите „BMW M3“ и „M4“ (ФОТО)

  Први фотографии од новите „BMW M3“ и „M4“ (ФОТО)

  На Интернет се појавија првите официјални фотографии од двата модели на „BMW“ со високи перформанси, пред светската премиера на овие автомобили. Дека премиерата на „BMW…

 • Светска премиера на новата Opel Mokka

  Светска премиера на новата Opel Mokka

  • Извршниот директор на Opel, Мајкл Лохшелер, ја претстави новата Mokka • Цената на новата генерација започнува од 19.990 ерва во Германија • Новата Mokka…

 • Не пропуштајте: Утре е светската премиера на новата Opel Mokka

  Не пропуштајте: Утре е светската премиера на новата Opel Mokka

  Бидете присутни дигитално: прес-конференција со шефот на Opel, Мајкл Лохшелер, во 13 часот Целосна програма: сите цени, сите нивоа на опременост, сите технички детали Од…

 • Возење на метан: „Audi A3 Sportback 30 G-Tron“ (ФОТО)

  Возење на метан: „Audi A3 Sportback 30 G-Tron“ (ФОТО)

  Покрај течниот гас, метанот (CNG) e уште една погонска опција која на возачите им овозможува заштеда, а и помага и на природата благодарејќи на помалата…

 • „Ferrari“ го модернизираше својот најдостапен модел (ФОТО/ВИДЕО)

  „Ferrari“ го модернизираше својот најдостапен модел (ФОТО/ВИДЕО)

  Италијанскиот производител „Ferrari“ го обнови најприфатливиот модел во својата гама – купе-кабриолетот „Portofino“. Промените во возилото се главно во техничкиот дел, бидејќи тој доби додаток…

 • „Mercedes“ го покажа својот прв камион на водород (ВИДЕО)

  „Mercedes“ го покажа својот прв камион на водород (ВИДЕО)

  Германската компанија „Dailmer“ го претстави „Mercedes-Benz GenH2“ – првиот камион на брендот со водороден погон. Моделот дебитираше како концепт, а сериското производство ќе започне во…

 • Колку ќе чини новата „Mercedes S Сlasѕ“?

  Колку ќе чини новата „Mercedes S Сlasѕ“?

  „Mercedes“ на почетокот на септември ја претстави новата генерација на „S Сlasѕ“, a сега се познати и цените на овој автомобил на германскиот пазар. Оние…