Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 1,004.95 0.09%    KMB 6,851.11 1.42%    MTUR 3,900.00 -2.5%    STB 1,168.00 -1.21%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    

Диета „Баланс“ – 5 кг за 1 месец

Време: 10:04

Датум: септември 8, 2020

Категорија: ДИЕТИ

Балансираната исхрана е клуч за совршената фигура. Затоа, решивме да ви понудиме една балансирана диета со која непречено може да симнете 5 кг за 1 месец.

Диетата „Баланс” ги исклучува целосно од менито белиот леб и свинското месо. Акцент се става на пилешкото, мисиркиното месо и рибата.

Најголемиот плус на диетата е тоа што не треба да гладувате. Порциите не се големи, ниту мали и ја нагласуваат класичната комбинација – протеини + зеленчук. Се слабее побавно, но здраво и сигурно. За десерт и закуска можете да јадете нискомаслен јогурт или овошје по избор.

Вежби со диета „Баланс”

За максимални резултати ви препорачуваме лесни физички вежби. Доволно е да правите стомачни во домашни услови и да одите пеш барем 30 минути на ден. За уште подобри резултати комбинирајте и кардио вежби три пати неделно. И секако, пијте големи количини на вода.

Пример мени

thali_625x350_81441377505

Понеделник

Појадок: 2 парчиња интегрален леб со нискомаслено сирење или урда. Чаша зелен чај или кафе без шеќер.

Ручек: 150 гр. телешко филе, зелена салата и домати. За ужинка овошје по избор (најдобро јаболко или цитрус)

Вечера: Супа од зеленчук, 150-200 гр. рибно филе на скара и 1 чаша јогурт.

 

Вторник

Појадок: Свежо цеден сок од портокал и 2 парчиња интегрален леб со мед

Ручек: Пилешко филе, гарнирано со спанаќ. Микс свежо овошје за десерт.

Вечера: Салата од повеќе видови на зеленчук.

 

Среда

Појадок: 2 парчиња интегрален леб со немасна урда. 1 чаша млака вода со лимон

Ручек: Ориз со зеленчук, овошје по избор

Вечера: Омлет со свеж зеленчук, 1 чаша јогурт

 

Четврток

Појадок: Свежо цеден сок од портокал и 1 чаша јогурт

Ручек: Пилешко филе на скара, салата од домати и краставици. Овошна салата за десерт.

Вечера: Зеленчук на пареа и свежо овошје за десерт.

food pyramid pie chart on plate with cutlery

Петок

Појадок: 2 парчиња интегрален леб и чаша зелен чај.

Ручек: Мисиркино филе на скара, зелена салата.

Вечера: Рибино филе на скара, салата од зелка и моркови.

 

Сабота

Појадок: 2 парчиња интегрален леб, намачкани со мед.

Ручек: Телешко филе, гарнирано со зеленчук на пареа.

Вечера: Зелена салата и јогурт со мед за десерт.

 

Недела

Појадок: 2 парчиња интегрален леб, чаша сок од портокал.

Ручек: Пилешко филе со зеленчук на скара.

Вечера: Рибино филе на скара, гарнирано со аспарагус. Свежо овошје за десерт.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ДИЕТА: ИП Шејк диета – 4 кг за 5 дена!

  ДИЕТА: ИП Шејк диета – 4 кг за 5 дена!

  Напомена: Да нема забуна – диетата за која станува збор на оваа страница не е Ideal Protein Diet, која се темели на протеински шејкови и навлегување во кетоза…

 • Диета со кисело млеко

  Диета со кисело млеко

  Оваа диета може да ви помогне да изгубите 5 – 6 килограми за 10 дена. Сепак, бидејќи е во прашање рестриктивна диета, таа не би…

 • Есенска диета: За една недела, три килограми помалку!

  Есенска диета: За една недела, три килограми помалку!

  Изгубете го вишокот килограми лесно и здраво, без исфрлање на ниту една група на намирници. Есента изобилува со големи трпези кои многу негативо влијаат на…

 • ДИЕТА: Месечева диета – дури и до 3 кг дневно!

  ДИЕТА: Месечева диета – дури и до 3 кг дневно!

  „Месечевата диета“ е добро позната метода за која се вели дека врши детоксикација на организмот и го потикнува телото на губење на тежината – дури и…

 • ДИЕТА: Краставица диета

  ДИЕТА: Краставица диета

  Диетата со крставици е идеална за сите оние кои ги мрзи премногу да размислуваат што ќе јадат додека се на диетa затоа што диетниот план…

 • Диета за вработени (Предлог мени за пет дена)

  Диета за вработени (Предлог мени за пет дена)

  Не е лесно да се практикува посебен режим на исхрана ако сте на работа цел ден. Сепак не губете волја бидејќи група американски нутриционисти објавија…

 • Диета 2+1: Намалете 5 кг за 2 недели

  Диета 2+1: Намалете 5 кг за 2 недели

  Ако вашата желба е идеалната линија, не е потребно да се откажете од омилената храна… Овој режим на исхрана се базира на внесување на големи…

 • Медитеранска диета

  Медитеранска диета

  Британскиот нутриционист, д-р. Ана Бинс, понуди решение за најголемиот проблем на секој кој ќе се фати во костец со намалувањето на килограмите – истрајноста. Да…

 • ДИЕТА: Експрес диета – 2 кг за 3 дена

  ДИЕТА: Експрес диета – 2 кг за 3 дена

  Едноставната експрес диета спаѓа во групата на „брзи диети”. Направена е така што диеталците нема да почувствуваат глад, а „наградата“ e два килограми помалку за…

 • ДИЕТА: Јапонска диета – за 14 дена 7 кг помалку

  ДИЕТА: Јапонска диета – за 14 дена 7 кг помалку

  Во текот на оваа двонеделна диета може да сметате на губиток до 7 кг. Првите 2 – 3 дена се малку потешки, но потоа се…