Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

UNI 2,400.00 0%    

Диета за вработени (Предлог мени за пет дена)

Време: 14:16

Датум: август 28, 2020

Категорија: ДИЕТИ

Не е лесно да се практикува посебен режим на исхрана ако сте на работа цел ден. Сепак не губете волја бидејќи група американски нутриционисти објавија диета за вработени, која ќе ви овозможи да се ослободите од вишокот килограми.

Ви го претставуваме предлог менито за петте работни денови…

Менито е составено од едноставни оброци кои се подготвуваат брзо. Ако некои намирници не ви се достапни, може да се заменат со слични.

2013-04-18-healthylunchideasmeetthedubienscrunchacolor-thumb

Прв ден

Доручек: 1 банана, 2 киви исечени на кришки

Ручек: салата од зеленчук и тестенини (70 гр тестенини, 50 гр кељ, 50 гр брокули, 1 морков, 1 црвена пиперка).

Вечера: Телешка шницла (250 гр) на скара, 300 гр печурки динстани на вода.

 

Втор ден

Доручек: 2 дл сок од морков, 2 парчиња црн леб, 20 гр кравјо сирење

Ручек: салата со виршли (50 гр шпаргли или морков, 50 гр грашок, 100 гр варени виршли).

Вечера: сецкан зеленчук (1 црн патлиџан, 1 лук, 2 домата, 1 тиквица, 1 лажичка рендан пармезан, 1 лажичка масло)

large

Трет ден

Доручек: шолја чај без шеќер, 1 пециво, 10 гр путер, 10 гр џем

Ручек: салата од компири со јаболко

Вечера: една чинија супа, 200 гр филети од ослич, 100 гр варен морков, 100 гр шпаргла од тегла

 

Четврти ден

Доручек: 2 дл сок од јагоди, 200 гр исечени круши

Ручек: 1 биопециво, 100 гр кисели краставички, 100 гр печени пилешки гради

Вечера: 100 гр варен ориз, 200 гр цвекло

2013-08-21-OneHungryMamabananabites

Петти ден

Доручек: 250гр ананас (може и од конзерва, но без сирупот)

Ручек: салата со зеленчук и јајца (100 гр зелена пиперка, 50 гр грашок, 50 гр пченка, 1 домат, 1 варено јајце)

Вечера: риба со грашок (100 гр филети риба, 2 лажички сок од лимон, 200 гр грашок (од замрзнувач), лажичка масло, 2 лажички павлака, сол и бибер)

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ДИЕТА: ИП Шејк диета – 4 кг за 5 дена!

  ДИЕТА: ИП Шејк диета – 4 кг за 5 дена!

  Напомена: Да нема забуна – диетата за која станува збор на оваа страница не е Ideal Protein Diet, која се темели на протеински шејкови и навлегување во кетоза…

 • Диета со кисело млеко

  Диета со кисело млеко

  Оваа диета може да ви помогне да изгубите 5 – 6 килограми за 10 дена. Сепак, бидејќи е во прашање рестриктивна диета, таа не би…

 • Есенска диета: За една недела, три килограми помалку!

  Есенска диета: За една недела, три килограми помалку!

  Изгубете го вишокот килограми лесно и здраво, без исфрлање на ниту една група на намирници. Есента изобилува со големи трпези кои многу негативо влијаат на…

 • Диета „Баланс“ – 5 кг за 1 месец

  Диета „Баланс“ – 5 кг за 1 месец

  Балансираната исхрана е клуч за совршената фигура. Затоа, решивме да ви понудиме една балансирана диета со која непречено може да симнете 5 кг за 1…

 • ДИЕТА: Месечева диета – дури и до 3 кг дневно!

  ДИЕТА: Месечева диета – дури и до 3 кг дневно!

  „Месечевата диета“ е добро позната метода за која се вели дека врши детоксикација на организмот и го потикнува телото на губење на тежината – дури и…

 • ДИЕТА: Краставица диета

  ДИЕТА: Краставица диета

  Диетата со крставици е идеална за сите оние кои ги мрзи премногу да размислуваат што ќе јадат додека се на диетa затоа што диетниот план…

 • Диета 2+1: Намалете 5 кг за 2 недели

  Диета 2+1: Намалете 5 кг за 2 недели

  Ако вашата желба е идеалната линија, не е потребно да се откажете од омилената храна… Овој режим на исхрана се базира на внесување на големи…

 • Медитеранска диета

  Медитеранска диета

  Британскиот нутриционист, д-р. Ана Бинс, понуди решение за најголемиот проблем на секој кој ќе се фати во костец со намалувањето на килограмите – истрајноста. Да…

 • ДИЕТА: Експрес диета – 2 кг за 3 дена

  ДИЕТА: Експрес диета – 2 кг за 3 дена

  Едноставната експрес диета спаѓа во групата на „брзи диети”. Направена е така што диеталците нема да почувствуваат глад, а „наградата“ e два килограми помалку за…

 • ДИЕТА: Јапонска диета – за 14 дена 7 кг помалку

  ДИЕТА: Јапонска диета – за 14 дена 7 кг помалку

  Во текот на оваа двонеделна диета може да сметате на губиток до 7 кг. Првите 2 – 3 дена се малку потешки, но потоа се…