Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

Продолжува војната: САД ги задржува тарифите за европските стоки

Време: 17:21

Датум: август 13, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Соединетите држави најавија дека ќе ги задржат казнените тарифи за увоз на стоки од Европската унија и Велика Британија во износ од 7,5 милијарди долари, кои беа воведени минатата година со одобрение на Светската трговска организација (СТО), како резултат на субвенционираните заеми, доделени на европскиот производител на авиони „Airbus“.

Акциите на „Airbus“ паднаа за 2,1 процент утрово по објавувањето на оваа вест, така што компанијата беше на врвот на листата на губитници во индексот „CAC-40“ на најликвидните акции на берзата во Париз, пренесува „Reuters“.

Администрацијата на САД објави дека ќе ги задржи тарифите од 15% за увозот на авиони и делови произведени од „Airbus“, како и тарифите од 25% на другите европски производи, и покрај потезите на ЕУ за решавање на 16-годишниот спор поврзан со субвенционирање на европскиот производител на авиони.

Од „Airbus“ соопштија дека „длабоко жалат“ за одлуката на САД да ги задржат тарифите на нивните авиони.

Британскиот јавен сервис „ВВС“ известува дека Соединетите држави рекле дека ЕУ не сторила доволно за решавање на спорот.

„ЕУ и земјите-членки не ги презедоа потребните чекори за да се усогласат со одлуките на „СТО““, рече синоќа американскиот трговски претставник Роберт Леитизер, додавајќи дека Соединетите држави се посветени на изнаоѓање долгорочно решение за спорот.

Европската унија, според „ВВС“, неволно ја прифатила одлуката на САД да не го зголеми списокот на стоки што се предмет на казнени тарифи. Тарифите се однесуваат на околу 100 европски производи, вклучувајќи виски, сирење, вино…

„Комисијата ја поздравува одлуката на САД да не го влоши тековниот спор со авионите со зголемување на тарифите за европските производи“, рече портпаролот на ЕУ.

Минатиот месец „Airbus“ објави дека во последната понуда за решавање на спорот, ќе прифати да плати поголема камата на субвенционираните заеми одобрени од Франција и Шпанија, со што се отстранува „какво било оправдување“ за примена на казнените американски даноци.

По одлуката на „Airbus“, претставници на ЕУ ги повикаа Соединетите држави да ги укинат „неоправданите“ тарифи, а многу американски компании протестираа и против тие тарифи, што ги прават европските производи поскапи за американските купувачи, додава „ВВС“.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Викенд без ДДВ од 10. до 12. октомври

  Викенд без ДДВ од 10. до 12. октомври

  Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој корисник на апликацијата „Мој ДДВ“,…

 • Нови 148 заразени од Ковид-19 и тројца починати

  Нови 148 заразени од Ковид-19 и тројца починати

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на Ковид-19 во Скопје-50, Куманово-4, Дебар-2,…

 • ВАР им зема два бода на „петлите“ во 95 минута

  ВАР им зема два бода на „петлите“ во 95 минута

  Пулените на Жозе Мурињо, фудбалерите на лондонски Тотенхем попладнево беа пред победа против Њукасл во рамки на третото коло во Премиерлигата. Сепак ВАР технологијата ги…

 • Леброн не дозволи пресврт и ги испрати Лејкерси во финалето на НБА

  Леброн не дозволи пресврт и ги испрати Лејкерси во финалето на НБА

  Леброн Џејмс гарантираше дека овој пат Денвер нема да направи сензационален пресврт и ги испрати Л.А. Лејкерс во финалето на НБА. „Кралот“ заврши со 38…

 • Бројката на новодијагностицирани стабилизирана на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

  Бројката на новодијагностицирани стабилизирана на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

  Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.559 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починат е пациент од…

 • Променливо облачно со сончеви периоди

  Променливо облачно со сончеви периоди

  Времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен јужен ветер. Утринската температура ќе…

 • Ниту Ковид-19 не ја менува оваа статистика: Њујорк останува водечки финансиски центар

  Ниту Ковид-19 не ја менува оваа статистика: Њујорк останува водечки финансиски центар

  Њујорк го задржа првото место на светскиот ранг на финансиски центри, а Лондон го консолидираше своето второ место пред целосното излегување на Велика Британија од…

 • Растот на понудата на пари во еврозоната забави во август (ИНФОГРАФИК)

  Растот на понудата на пари во еврозоната забави во август (ИНФОГРАФИК)

  Годишната стапка на раст на монетарниот агрегат „М3“ или т.н. „широките пари“ паднаа на 9,5% во август 2020-та година од 10,1% во јули и во…

 • МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

  МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

  Веб страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел да се запознаат со нејзините…

 • Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

  Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

  Вкупната вредност на четвртиот пакет изнесува околу 350 милиони евра од кои 264 милиони се од Буџетот на државата и околу 85 милиони како исклучително…