Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 1,003.80 -0.02%    KMB 6,752.00 -0.04%    MTUR 3,900.00 -2.5%    UNI 2,400.00 0%    

Глобалните инвестиции во деловен имот падна за 29% во првата половина

Време: 21:57

Датум: август 13, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Влијанието на пандемијата на новиот коронавирус – ковди-19 се чувствува и на глобалните пазари на недвижности, а во првата половина од годината обемот на инвестиции во секторот падна за скоро една третина на глобално ниво, се вели во анализата на консултантската компанија „JLL“.

Директните инвестиции во деловен имот се намалија за 29% во светски рамки или на 321 милијарди долари во првите шест месеци од 2020-та година во однос на претходниот период, според „JLL“.

Падот доаѓа во услови на распространети блокади и патните ограничувања кои влијаат на плановите за краткорочни капитални инвестиции.

„Прекуграничните инвестиции значително забавија со патните ограничувања, особено меѓурегионалната инвестиција, која падна за 61 процент во вториот квартал. Оние пазари што се повеќе зависни од странскиот капитал доживуваат посилни опаѓања на активноста“, рече Шон Коулан, шеф на одделот за истражување на пазарите на капитал во „JLL“.

Обемот на инвестиции во Америка бележи најголем полугодишен пад – 37 проценти на годишно ниво. Волуменот во азиско-пацифичкиот регион се намали за 32%, а во Европа, Блискиот исток и Африка за 13%. Послабиот пад во Европа се должи на трансакциите пред воведувањето ограничувања за контрола поради вирусот, објаснуваат од компанијата.

Локализираната природа на пандемијата создаде јасна разлика помеѓу пазарите и очекувањата за закрепнување на инвестициската активност до крајот на 2020-та година, тие ќе бидат различни, посочуваат консултантите.

„Активностите во САД и Европа ќе продолжат да бидат слаби во наредните месеци. Сепак, расположението на инвеститорите се подобрува и плановите за трансакции се опоравуваат“, додаваат од компанијата.

Податоците исто така покажуваат дека растот на прибирање средства од приватни фондови за недвижнини се забавува за 26% за првото полугодие во однос на истиот период од претходната година. Сепак, капиталот насочен кон секторот останува во изобилство, а сегментите од деловна сопственост од прва класа ќе бидат со најголеми бенефиции во иднина.

„Инвеститорите во приватниот капитал исто така остануваат активни и бараат можности за дислокација“, рече Колан.

Фокусот на синџирите на снабдување и растот на е-трговијата за време на блокадата предизвика поголем интерес за глобалниот логистички сектор. Ова влијае на инвестициската активност, бидејќи во првата половина од годината обемот на инвестиции во секторот се намали за само 13% наспроти позадината на падовите во малопродажниот простор, кој достигна над 30%.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Онлајн продавницата „Митра“ слави прв роденден со виртуелен „Митрафест“

  Онлајн продавницата „Митра“ слави прв роденден со виртуелен „Митрафест“

  Македонската онлајн продавница „Митра“ прославува една година постоење. По повод роденденот, а истовремено почитувајќи ја моменталната здравствена ситуација, „Митра“ го организира виртуелниот музички фестивал  „Митрафест“ на…

 • Шкендија загуби, но беше достоен ривал на Тотенхем

  Шкендија загуби, но беше достоен ривал на Тотенхем

  Последниот македонски претставник во фудбалските евро-купови за оваа сезона, тимот на Шкендија, вечерва загуби од Тотенхем со 1:3 на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје.…

 • Битола Старт-Ап Центар локално ќе креира и спроведува мерки за вработување

  Битола Старт-Ап Центар локално ќе креира и спроведува мерки за вработување

  Проектот Битола Старт-Ап Центар како локално партнерство за вработување кое вклучува соработка на јавни институции, академија, приватен сектор и невладини организации со своите капацитети ќе креираат и…

 • Се крчкаат нови правила, дозвола за градба само доколку објектот се приклучи на системот за парно греење!

  Се крчкаат нови правила, дозвола за градба само доколку објектот се приклучи на системот за парно греење!

  Регулаторната комисија за енергетика поднесе барање до Министерството за транспорт и врски со кое се бара да се промени законот за градба и да се…

 • Награди за најдобрите на Европскиот квиз на парите

  Награди за најдобрите на Европскиот квиз на парите

  Македонската банкарска асоцијација, Народната банка и Комисијата за хартии од вредност ги наградија учениците со најдобри резултати на Европскиот квиз на парите и нивните ментори…

 • Познати сите двојки во плејофот од Лигата на Европа

  Познати сите двојки во плејофот од Лигата на Европа

  Сите двојки во плејофот од Лигата на Европа се веќе јасни. Последниот македонски претставник, тетовска Шкендија синоќа загуби во Скопје од Тотенхем на Муруњо со…

 • Сончево и топло до 31 степен

  Сончево и топло до 31 степен

  Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Кон крајот на…

 • Нови 152 заразени со Ковид 19, починале две лица

  Нови 152 заразени со Ковид 19, починале две лица

  Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на Ковид-19, починале две лица, додека оздравени се 126 пацинети, соопшти…

 • Ибрахимовиќ заразен со Ковид-19

  Ибрахимовиќ заразен со Ковид-19

  Златан Ибрахимовиќ е позитивен на коронавирусот, информацијата ја објави „Кориере дела Сера“. Тимот на Ибрахимовиќ, Милан, за пет часа треба да го одигра натпреварот во…

 • Бизнис климата во Германија продолжува да се подобрува

  Бизнис климата во Германија продолжува да се подобрува

  Расположението кај германскиот бизнис продолжува да се подобрува во септември. Индексот на деловната клима на Институтот за економски истражувања „Ifo“ се искачи на 93,4 поени…